Wady tynku - jak je rozpoznać i naprawić?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wady tynku - jak je rozpoznać i naprawić?

Masz problem z uszkodzonym tynkiem? Nie wiesz, jak go naprawić? W artykule znajdziesz podpowiedzi, jak rozpoznać wady tynku, ocenić ich skalę i wybrać najlepszą metodę naprawy. Dowiesz się również, jak wygładzić ściany, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię gotową do malowania.

aktualizacja: 2024-04-03 07:52:06

Przed przystąpieniem do naprawy uszkodzonego tynku trzeba dokładnie ocenić uszkodzenia podłoża. Tynk może mieć wady powierzchniowe, do których należą nierówności, chropowatości, niewielkie pęknięcia, albo strukturalne - słaba przyczepność do podłoża i niedostateczna twardość, związana ze zbyt małej ilości spoiwa. Pęknięcia mogą powstawać z powodu niestabilności podłoża - osiadania ścian, ich drgań, słabego przewiązania murów. Ponadto awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej lub niewłaściwe warunki panujące we wnętrzu doprowadzają niekiedy do uszkodzeń powłok tynkarskich.

Wady powierzchniowe dostrzeżemy gołym okiem. Nierówności ocenimy poprzez przyłożenie dwumetrowej łaty w kilku miejscach i pod różnym kątem - gdy prześwity pod łatą nie przekraczają 2 mm, tynk jest dostatecznie równy. Twardość powierzchni można ocenić zarysowując ją np. monetą - na wytrzymałej warstwie pozostawi ona jedynie płytki ślad bez kruszących się krawędzi. Istotną kwestią jest sprawdzenie przyczepności tynku - w tym celu należy go opukać. Głuchy odgłos świadczy o tym, że nie trzyma się podłoża. Przyczepność warto zbadać nawet w przypadku, gdy nie ma pęknięć i wybrzuszeń uginających się pod naciskiem ręki.

Naprawa uszkodzeń powierzchniowych - pęknięć, zacieków czy wykruszeń powstałych na skutek użytkowania - przeważnie polega na nałożeniu warstwy wyrównującej tynku albo na zastosowaniu gładzi. Jeśli są pęknięcia powstałe w wyniku osiadania murów, zwykle wystarcza usunięcie widocznych defektów, gdyż mury po pewnym czasie same osiągają stabilność. Pęknięcia powierzchniowe spowodowane skurczem masy tynkarskiej - w przypadku, gdy zbyt szybko schła albo dodano za dużo spoiwa - także wystarczy zaszpachlować, jeśli nie doszło do odspojenia tynku. Niekiedy, aby zlikwidować szczelinę, należy ją w pierwszej kolejności pogłębić i poszerzyć, by zapewnić lepsze zakotwienie masy wypełniającej - w tym celu stosuje się zaprawę gipsową z drobnym kruszywem, którą nakłada się na zwilżone podłoże. Jeżeli tynk ma ziarnistą strukturę, a wypełnienie nie, miejsce naprawy będzie widoczne, lecz problem zniknie po naciągnięciu gładzi na całą powierzchnię.

Wady strukturalne wiążą się przeważnie z wymianą tynku na nowy. W przypadku, gdy stary nie trzyma się podłoża (mogą np. odpadać płytki wykończeniowe) albo powierzchnia ściany wymaga znacznego wyrównania, trzeba usunąć tynk, odsłaniając surowy mur. Kiepską zaprawę łatwo jest zerwać przy użyciu młotka murarskiego i szerokiego przecinaka albo za pomocą młotowiertarki z funkcją kucia i szerokiego dłuta. Podczas prowadzenia tego rodzaju prac powstaje duża ilość pyłu - żeby go ograniczyć, należy zwilżać powierzchnię. Na ściany, z których usunięto zniszczony tynk, trzeba nałożyć nowy - gipsowy lub cementowo-wapienny. Możliwe jest też wykończenie przegród płytami gipsowo-kartonowymi (suchym tynkiem) bądź okładziną nadającą się na surowe mury. Odpowiednia będzie boazeria czy panele, które można montować na każdym podłożu.

Wygładzanie ścian

Bardzo gładkie ściany można uzyskać, nakładając gładź na tynk gipsowy lub cementowo-wapienny. Podłoże musi być jednak w miarę równe. Nie wolno w ten sposób niwelować nierówności i ubytków przekraczających 5 mm. Najpierw wypełniamy je masą szpachlową, a następnie na całą płaszczyznę naciągamy gładź.

Stosując gładź na ścianie pokrytej farbą, należy się najpierw upewnić, że ta mocno przylega. Jeśli widoczne są jej pęknięcia i złuszczenia, konieczne jest dokładne usuniecie powłoki. Farbę, która dobrze trzyma się podłoża wystarczy przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym, starannie odkurzyć i zagruntować. Na farby emulsyjne zaleca się gładź akrylową, która choć dłużej schnie, to lepiej przylega.

Można kupić gładź w postaci suchej mieszanki, którą należy wymieszać z wodą, lub jako gotową do użytku masę (bez mieszania z wodą). Na ścianę nanosi się ok. 2 mm warstwę. W tym czasie przegroda powinna być oświetlona tak, jak podczas codziennej eksploatacji pomieszczenia. Zwykle po wstępnym wygładzeniu powierzchni niezbędne jest jej przeszlifowanie i ponowne naciągnięcie masy. W sprzedaży są też produkty przeznaczone do zacierania na mokro, ale ich nakładanie wymaga większego doświadczenia.

Czeka Cię remont ścian wewnętrznych? ➡️ Przeczytaj nasz poradnik: Naprawa uszkodzeń tynku, usunięcie plam i zacieków ze ściany.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Baumit

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!