Budujemy Dom

Strefa magazynu / ABC Budowania 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Idealny projekt i wykonawca

Po wybraniu działki trzeba zastanowić się nad projektem domu. Analogicznie jak w przypadku posesji, należy określić parametry budynku, a dodatkowo rozplanować poszczególne pomieszczenia. Zadaniem inwestora jest też rozstrzygnięcie dylematu – wybrać projekt indywidualny czy z katalogu?

Co powinien zawierać projekt katalogowy?

Kupujący taki projekt powinien otrzymać 4 komplety dokumentacji technicznej, zawierającej projekty:

  • architektoniczny: elewacje, rzuty kondygnacji i dachu, przekroje,
  • konstrukcyjny: rzuty: fundamentów, stropów i nadproży oraz więźby dachowej,
  • instalacyjny: gazowy, wody ciepłej i zimnej, kanalizacyjny, c.o. oraz elektryczny.

Ponadto częścią projektu jest charakterystyka energetyczna obiektu budowlanego, opracowana zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. (Dz.U. z dnia 2 lipca 2014 r., poz. 888), oraz opis techniczny zawierający:

  • wyciąg z obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
  • zestawienie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej,
  • zestawienie stolarki okiennej i drzwiowej, oraz dodatkowo rysunki wykonawcze i zestawienie stali zbrojeniowej do elementów żelbetowych.

Do większości projektów można dokupić zestawienie materiałów bądź pełny kosztorys. Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego, określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. (Dz.U. z 27 kwietnia 2012 r., poz. 462).

Jedna czy więcej kondygnacji?

To, czy dom może być parterowy czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki, rodzaju terenu i gruntu oraz poziomu wody gruntowej. Jeżeli warunki zewnętrzne umożliwiają dowolną zabudowę, wtedy pod uwagę można brać wygodę, względy estetyczne oraz własne upodobania.

Dom parterowy o prostej konstrukcji jest najwygodniejszy i łatwy w budowie. W zależności od stopnia skomplikowania rzutu, zastosowanych technologii, materiałów wykończeniowych oraz sposobu prowadzenia budowy może być również tani w realizacji. Taki dom dobrze wpisuje się w każdy krajobraz, nawet miejski, a taras i ogród stają się przedłużeniem domu, zwłaszcza jeśli zachowane są odpowiednie proporcje bryły. Wysoki strych lub dom z użytkowym poddaszem to najbardziej obecnie popularny rodzaj domu jednorodzinnego. Z kolei brak stropu i widoczna więźba w wielkim, jednoprzestrzennym wnętrzu to czasami spełnienie marzeń inwestorów.

Dom piętrowy niezbyt chętnie wybierany, chociaż może być stosunkowo wygodny i funkcjonalny. Postawiony na małej działce pasuje chyba tylko do otoczenia miejskiego. Atrakcyjny dom piętrowy musi być zatem przestronny i przede wszystkim stać na dużej działce, a to oznacza również większe koszty. Jednak taki dom, o kształcie zbliżonym do sześcianu, jest potencjalnie najbardziej energooszczędny – stosunek objętości ogrzewanego wnętrza do powierzchni przegród zewnętrznych jest najkorzystniejszy.

Dom podpiwniczony to dzisiaj rzadkość, gdyż jego całkowity koszt może być wyższy o ponad 30% w stosunku do takiego samego domu bez piwnicy. Lepiej w takim razie postawić dom o 1/3 większy.

Co z piwnicą?

Co z piwnicą?

Przed laty był to obowiązkowy element domu. W piwnicach lokalizowano kotłownię, spiżarnię, warsztat majsterkowicza czy garaż. Obecnie coraz więcej inwestorów odchodzi od tego rozwiązania, umieszczając wspomniane pomieszczenia na parterze domu, ewentualnie w oddzielnym budynku gospodarczym lub w garażu zlokalizowanym na poziomie gruntu. Powód jest prosty – oszczędności. Wykonanie izolacji przeciwwodnej podpiwniczenia kosztuje niemało, a w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych sprawia wiele trudności nawet najlepszym fachowcom. Piwnica jest dobrym pomysłem w przypadku, gdy działka jest bardzo mała lub wąska (a ze względu na plan zagospodarowania nie możemy wykonać dodatkowej kondygnacji nadziemnej), lub gdy z powodu ukształtowania terenu i tak konieczne jest wykonanie wysokiego fundamentu.

fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC Budowania 2016

Budujemy Dom - ABC Budowania 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x