Ogród zimowy

Rozważając powiększenie naszego domu o ogród zimowy zastanówmy się przede wszystkim, jakie funkcje powinien on spełniać. Czy ma być zimową przechowalnią delikatnych roślin ogrodowych i tych domowych, które tę porę roku lubią spędzać w chłodzie?

Czy pozwolenie na budowę jest niezbędne przy planowaniu ogrodu zimowego?

Zgodnie z artykułem 29 ustawy Prawo budowlane wzniesienie przydomowego ogrodu zimowego (oranżerii) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy we właściwym urzędzie – zwykle wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego. Zgłoszenie powinno nastąpić przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Jeżeli urząd w ciągu 30 dni nie zgłosi sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Do wniosku powinniśmy dołączyć rysunki pokazujące położenie i wymiary ogrodu zimowego.

Ogród zimny czy ogrzewany?

Zależnie od przeznaczenia ogród zimowy może być ogrzewany lub nie. Ogród zimowy ogrzewany, tzw. ciepły, użytkuje się przez cały rok. Można w nim uprawiać delikatne i wymagające wyższej temperatury rośliny doniczkowe, jak też urządzić w nim jadalnię czy dodatkowy salon. Konstrukcję wykonuje się z profili tzw. ciepłych. Szczególnie ważny jest też rodzaj przeszklenia. Powinno mieć dobre parametry termoizolacyjne, porównywalne z oknami – współczynnik U szyb zespolonych ok. 1 W/(m2•K). Ponadto w pomieszczeniu musi być zainstalowane ogrzewanie. Najczęściej doprowadza się instalację c.o. Z punktu widzenia rozkładu temperatury szczególnie korzystne jest ogrzewanie podłogowe oraz kanałowe z kanałami w pobliżu szyb – ścian zewnętrznych. Jeśli nie planujemy używania oranżerii przez cały rok wystarczy ogród zimowy nieogrzewany, czyli tzw. zimny. W zimie utrzymuje się w nim temperatura na poziomie 5–15°C i raczej nie spada poniżej zera. Z nieogrzewanego ogrodu nie skorzystamy w chłodniejszym sezonie jak z dodatkowego pokoju, ale świetnie nadaje się on dla zimujących w chłodzie roślin. Pełni też funkcję strefy buforowej pomiędzy chłodnym otoczeniem domu oraz ogrzewanym budynkiem. Jego konstrukcja nie musi spełniać żadnych warunków izolacyjności cieplnej.

fot. Ogrody Zimowe Nowicki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!