Budujemy Dom
Wokół domu / Basen / Artykuły

Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?

Zdecydowanie tak, bo w tym przypadku zużycie ciepła jest bardzo duże, szybciej zauważymy więc oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalnym źródłem ciepła. Dylematem staje się dobór właściwej pompy ciepła w zależności od tego, czy zamierzamy korzystać z basenu tylko latem, czy cały rok.

Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?
(fot. Polder Technika Basenowa)

Nawet niewielki basen ma ogromną, w porównaniu z zasobnikiem c.w.u., objętość. Basen o wymiarach 4 × 5 m i głębokości 1,5 m mieści 30 m3 wody, czyli 30 000 l. By ogrzać taką ilość wody, potrzeba bardzo dużo ciepła – ogrzanie jej z 10°C do 30°C pochłonie 700 kWh energii (ciepła). Na szczęście, takich ilości energii nie trzeba dostarczać stale, bo woda w basenie jest też świetnym akumulatorem ciepła i raz ogrzana stygnie bardzo powoli.

Określenie, jak duże są straty ciepła i jaka jest w związku z tym wymagana moc grzewcza pompy ciepła, nie jest wcale łatwe, bo trzeba uwzględnić np.:

 • powierzchnię basenu, którą oddaje on ciepło (inne będą straty ku górze, a inne do gruntu);
 • temperaturę panującą na zewnątrz, gdy korzystamy z basenu;
 • izolacyjność osłony basenu;
 • zyski ciepła od słońca.

Zadanie nie jest wcale łatwiejsze niż wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło w domu i trzeba je powierzyć specjaliście. Warto jednak wiedzieć, jaki typ pompy ciepła wybrać do basenu użytkowanego tylko w sezonie letnim, a jaki będzie dobry dla basenu całorocznego.

Pompa ciepła z basenem w lato

Pompy ciepła powietrze–woda są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy z basenu korzystamy od wiosny do jesieni. Temperatura powietrza zewnętrznego rzadko spada wówczas poniżej 5°C, a często przekracza 20°C. Dzięki temu pompa pracuje bardzo efektywnie, osiągając nawet wyższy COP niż w układach grunt–woda i woda–woda. Zaletą pompy powietrznej jest też to, że nie wymaga ona budowy instalacji po stronie tzw. dolnego źródła (kolektorów gruntowych lub studni). Oznacza to niższe koszty inwestycyjne.

Pompa ciepła z basenem całorocznym

Jeśli natomiast zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok, konkurencyjne wobec powietrznych stają się pompy grunt–woda lub woda–woda. Latem ich parametry pracy będą mniej korzystne, wyższe też będą koszty inwestycji (instalacja po stronie dolnego źródła), jednak pompa będzie znacznie lepiej pracować zimą, a wtedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2012-06-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowość Stiebel Eltron - kompaktowa pompa ciepła powietrze/woda WPL 07-17 ACS classic
Nowość Stiebel Eltron - kompaktowa pompa ciepła powietrze/woda WPL 07-17 ACS classic Nowość w ofercie Stiebel Eltron - inwerterowa, kompaktowa pompa ciepła powietrze/woda WPL 07-17 ACS classic z funkcją chłodzenia aktywnego, ...
Budowlana Marka Roku 2017 dla Viessmann
Budowlana Marka Roku 2017 dla Viessmann 8 czerwca 2017 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Budowlana Marka Roku 2017. Firma Viessmann otrzymała złoto w kategorii pompy ciepła.
Pompa ciepła CCO SPLIT firmy Hewalex z Europejskim Znakiem Jakości EHPA-Q
Pompa ciepła CCO SPLIT firmy Hewalex z Europejskim Znakiem Jakości EHPA-Q Pompy ciepła Hewalex PCCO SPLIT 13kW są przeznaczone do samodzielnej pracy w nowych budynkach lub w budynkach starych w układzie hybrydowym. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze