Budujemy Dom
Wokół domu / Basen / Artykuły

Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?

Zdecydowanie tak, bo w tym przypadku zużycie ciepła jest bardzo duże, szybciej zauważymy więc oszczędności energii w porównaniu z konwencjonalnym źródłem ciepła. Dylematem staje się dobór właściwej pompy ciepła w zależności od tego, czy zamierzamy korzystać z basenu tylko latem, czy cały rok.

Czy pompą ciepła można ogrzewać basen?
(fot. Polder Technika Basenowa)

Nawet niewielki basen ma ogromną, w porównaniu z zasobnikiem c.w.u., objętość. Basen o wymiarach 4 × 5 m i głębokości 1,5 m mieści 30 m3 wody, czyli 30 000 l. By ogrzać taką ilość wody, potrzeba bardzo dużo ciepła – ogrzanie jej z 10°C do 30°C pochłonie 700 kWh energii (ciepła). Na szczęście, takich ilości energii nie trzeba dostarczać stale, bo woda w basenie jest też świetnym akumulatorem ciepła i raz ogrzana stygnie bardzo powoli.

Określenie, jak duże są straty ciepła i jaka jest w związku z tym wymagana moc grzewcza pompy ciepła, nie jest wcale łatwe, bo trzeba uwzględnić np.:

  • powierzchnię basenu, którą oddaje on ciepło (inne będą straty ku górze, a inne do gruntu);
  • temperaturę panującą na zewnątrz, gdy korzystamy z basenu;
  • izolacyjność osłony basenu;
  • zyski ciepła od słońca.

Zadanie nie jest wcale łatwiejsze niż wyznaczenie zapotrzebowania na ciepło w domu i trzeba je powierzyć specjaliście. Warto jednak wiedzieć, jaki typ pompy ciepła wybrać do basenu użytkowanego tylko w sezonie letnim, a jaki będzie dobry dla basenu całorocznego.

Pompa ciepła z basenem w lato

Pompy ciepła powietrze–woda są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy z basenu korzystamy od wiosny do jesieni. Temperatura powietrza zewnętrznego rzadko spada wówczas poniżej 5°C, a często przekracza 20°C. Dzięki temu pompa pracuje bardzo efektywnie, osiągając nawet wyższy COP niż w układach grunt–woda i woda–woda. Zaletą pompy powietrznej jest też to, że nie wymaga ona budowy instalacji po stronie tzw. dolnego źródła (kolektorów gruntowych lub studni). Oznacza to niższe koszty inwestycyjne.

Pompa ciepła z basenem całorocznym

Jeśli natomiast zamierzamy korzystać z basenu przez cały rok, konkurencyjne wobec powietrznych stają się pompy grunt–woda lub woda–woda. Latem ich parametry pracy będą mniej korzystne, wyższe też będą koszty inwestycji (instalacja po stronie dolnego źródła), jednak pompa będzie znacznie lepiej pracować zimą, a wtedy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2012-06-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie wejście do basenu?

Typowym wejściem do basenu są drabinki. Liczba stopni zależy od głębokości basenu. Drabinka uchylna umożliwi dokładne przykrycie tafli wody np. folią bąbelkową czy plandeką. Oczywiście, bardziej efektowne będą schody. W nieckach wylewanych z betonu czy murowanych trzeba wykonać je od razu.

Zadaszenie basenu ALUNA® Flat
Zadaszenie basenu ALUNA® Flat Warto realizować nawet najśmielsze i najbardziej odważne pomysły. Super płaskie i niezwykle ekonomiczne zadaszenie basenu ALUNA® Flat to ...
ALUNA® NEO Light R1 - zadaszenie klasy premium
ALUNA® NEO Light R1 - zadaszenie klasy premium Najnowszym produktem w ofercie firmy ALUNA® jest model NEO Light R1, stanowiący interesującą alternatywę dla klientów poszukujących tańszego ...
NEMH2O - bezprzewodowy robot do basenów
NEMH2O - bezprzewodowy robot do basenów NEMH2O to pierwszy, całkowicie bezprzewodowy robot do basenów. Jest ładowany w wodzie poprzez indukcję, a powrót do bazy ładującej jest ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x