Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Aktualności

Jak się zmieniła Rodzina na swoim?

Do 30 sierpnia o kredyt dopłatami mogły ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, nie posiadające prawa do żadnego lokalu mieszkalnego.

Najważniejszym kryterium, dotyczącym nieruchomości był i nadal jest metraż nieruchomości, którą można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. W dalszym ciągu kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych a dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna jego wielkość to 140 mkw., dopłatę zaś otrzymamy do 70 mkw.

Rodzina Na Swoim dla singli – jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian; poszerzenie programu o osoby samotne. Niestety równocześnie wprowadzono dosyć istotne ograniczenia; po pierwsze singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 mkw. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 mkw.

Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu Rodzina Na Swoim, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości.

Kolejna zmiana; o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci, w tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Kluczowym jednak elementem programu Rodzina Na Swoim po zmianach jest maksymalna cena metra kwadratowego:

  • dla nieruchomości nabywanych na rynku wtórnym została ona obniżona o ponad 40 procent w stosunku do poziomów sprzed 30 sierpnia
  • dla rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o prawie 30 procent

Przykładowo dla nieruchomości nabywanych w Warszawie limit, obowiązujący w I kwartale 2011 roku wynosił 9 080 zł za mkw. obecnie jest to 6 435 za mkw. (r. pierwotny) oraz 5 148 (r.wtórny).

Niestety w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej powyższe kryterium będzie praktycznie niemożliwe, chyba że spadną ceny nieruchomości. Być może sprawdzą się przewidywania ekspertów z branży nieruchomości, którzy twierdzili, że tak wysokie limity cen programu RnS hamowały spadek wartości nieruchomości.

Autor: Anna Kotkowska
N Dorfina Niezależni Doradcy Finansowi

aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Kontroluj firmowe finanse z kartą Visa Business

Prowadzenie biznesu wymaga ciągłej kontroli firmowych finansów. Nie jest to proste w branży budowlanej, ponieważ za zaopatrzenie odpowiedzialnych jest najczęściej kilku pracowników, a jednorazowe zakupy to czasem wydatek rzędu kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak kontrolować firmowe wydatki łatwo, bezpiecznie i szybko?

HomeKONCEPT 47 B - nowoczesny budynek do zabudowy bliźniaczej
HomeKONCEPT 47 B - nowoczesny budynek do zabudowy bliźniaczej HomeKONCEPT 47 B to niewielki budynek do zabudowy bliźniaczej przeznaczony zarówno dla klientów indywidualnych, jak również deweloperów ...
Cztery dni pod znakiem dobrego montażu - MONTERIADA 2017 za nami
Cztery dni pod znakiem dobrego montażu - MONTERIADA 2017 za nami W ciągu czterech dni, od 7 do 10 lutego stoisko MONTERIADY 2017 na targach BUDMA odwiedziły tłumy. Udział w wydarzeniu był unikalną okazją ...
Walentynkowa promocja w Archon+. Kup projekt domu z extra rabatem 350 zł!
Walentynkowa promocja w Archon+. Kup projekt domu z extra rabatem 350 zł! Planujesz wiosną rozpocząć budowę? To idealny moment, by kupić projekt domu! Tylko do środy 15.02.2017 r., do godziny 8:00 w Biurze Projektów ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x