Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Alternatywą do budowy według projektu katalogowego jest znalezienie architekta, który podejmie się stworzenia odpowiadającej naszym potrzebom koncepcji, a następnie opracowania na jej podstawie projektu budowlanego lub budowlano-wykonawczego (zależnie od umowy między inwestorem a projektantem).

Wybierając architekta zwróć uwagę na...Będzie to co prawda proces dłuższy niż wybór, zakup i adaptacja typowej dokumentacji, jednak biorąc pod uwagę koszt ewentualnych zmian – wcale niekoniecznie droższy, a jego efektem powinien być dom w stu procentach odpowiadający naszym potrzebom, dobrze wpasowany w działkę i znakomicie komponujący się z okoliczną zabudową.

Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Aby jednak wszystkie te założenia zostały spełnione – trzeba dobrze wybrać projektanta. Tymczasem wielu inwestorów decydujących się na to rozwiązanie popełnia jeden z dwóch podstawowych błędów:

  • zwraca uwagę wyłącznie na cenę (i czasami termin),
  • lub też zgłasza się od razu do jednego z uznanych, renomowanych biur wierząc że powierza swój przyszły dom w ręce najlepszych specjalistów.

Oba te sposoby rozumowania obarczone są ryzykiem, przy czym pierwszy zdecydowanie większym. Praca z architektem wymaga dobrej i precyzyjnej komunikacji.

Nawet najlepszy, wielokrotnie nagradzany i cytowany w prasie specjalista nie będzie dysponował mocami nadnaturalnymi i nie będzie w stanie w żaden sposób wywróżyć sobie naszych oczekiwań i potrzeb.

Wspólny język to podstawa...

Pierwszymi więc cechami których należałoby poszukiwać u projektanta powinna być łatwość znalezienia wspólnego języka i odpowiadająca nam estetyka wykonywanych przez niego projektów. Warto więc najpierw przejrzeć portfolio, zupełnie nie zwracając uwagi na wielkość prezentowanych projektów czy rozkład pomieszczeń – a właśnie na estetykę (polecamy serwis ).

Każdy architekt ma swój własny, niepowtarzalny styl, odpowiadającą mu estetykę i preferowany wachlarz rozwiązań. Mimo, że projekt będzie wykonywany tak, aby przede wszystkim spełniał wymagania inwestora – własne preferencje architekta również będą miały niebagatelny wpływ na jego ostateczny wygląd.

Jeśli więc na przykład marzy nam się tradycyjny domek z czerwonym dachem, okiennicami i malwami pod oknem – należy raczej odrzucić oferty projektantów gustujących w nowoczesnych formach ze szkła i aluminium, ponieważ najbardziej prawdopodobnym efektem takiej współpracy (o ile architekt w ogóle się jej podejmie) będzie niezadowolony inwestor, sfrustrowany projektant i marny projekt zrobiony bez przekonania.

Z kolei jeśli chcielibyśmy mieszkać w nowoczesnym domu z dużymi przeszkleniami, prostą, modernistyczną bryłą i bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i przestrzennymi – należy raczej unikać pracowni obracających się w estetyce historyzującej, proponującej domy w stylu dworkowym.

Oprócz wymienionych powodów należy dodać jeszcze jeden: im nowocześniejsze rozwiązania, tym większej wiedzy i doświadczenia w ich stosowaniu wymagają.

Architekta szukaj w okolicy...

Warto również rozglądać się za pracownią w okolicy przyszłego miejsca budowy. Wiąże się to głównie z ułatwioną współpracą z projektantem już na etapie prowadzenia prac. Jeśli na przykład budując w okolicach Opola zdecydujemy się współpracować z pracownią ze Szczecina – może się okazać, że mimo doskonale wykonanego projektu pojawią się komplikacje wynikające z niewystarczająco szybkiej reakcji projektantów na problemy wynikłe w trakcie budowy.

A nie ma się co oszukiwać – problemy na budowie na pewno się pojawią. Czy to z winy projektantów, wykonawców, inwestora czy też w wyniku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności (a najczęściej połączenia części lub wszystkich wymienionych) – projektowanie i budowa są skomplikowanymi procesami zależnymi od wielu czynników.

Cała rzecz polega wyłącznie na tym, żeby dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestniczących w tym procesie stron rozwiązywać te problemy sprawnie i bez uciążliwych i niepotrzebnych konsekwencji.

Sprawna współpraca architekta i wykonawców to kolejna zaleta projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie. Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek współpracę na etapie budowy z autorem koncepcji projektu typowego – a architekt wykonujący adaptację mimo że prawnie przejmuje odpowiedzialność za projekt – nie zna wszystkich zastosowanych w nim rozwiązań, ponieważ zwyczajnie ich nie analizował bardziej, niż tego wymagały wprowadzane zmiany i adaptacje. Oczywiście mógłby – ale priorytetem w wypadku projektu typowego są koszty.

 

dr inż. architekt Piotr Kmiecik

Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.


aktualizacja: 2012-01-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Montaż sufitu na ruszcie w 11 krokach

Stopień trudności montażu sufitu podwieszanego jest uzależniony od systemu konstrukcji nośnej, na który się zdecydujemy.
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży Ponad 120 najlepszych projektów, domy w cenie mieszkania, energooszczędna kolekcja ENERGO PLUS, a także inspirujące wnętrza i porady ekspertów ...
VIII Kongres Stolarki Polskiej  już w maju!
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju! Organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi, Kongres Stolarki Polskiej co roku przyciąga ponad 300 uczestników - właścicieli i przedstawicieli ...
Wielkanocny prezent dla domu dziecka w Pacanowie
Wielkanocny prezent dla domu dziecka w Pacanowie W dniu 11 kwietnia 2017 r. Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. wraz z firmą XL TAPE International sp. z o.o., przekazała czek o wartości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x