Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Z życia wzięte

Czemu firmy budowlane są drogie?

Czasem zastanawiamy się, dlaczego wynajęta firma do prac budowlanych jest taka droga? Czemu mam zapłacić firmie dwa razy więcej niż sąsiadowi "złotej rączce"? Właściciel firmy instalacyjnej przedstawia swój punkt widzenia.

Firma nigdzie się nie musi reklamować, więc tych kosztów nie liczymy. Klienci dowiadują się o niej z gwiazd w piękne, bezchmurne noce. Żeby dwadzieścia instalacji w miesiącu wykonać.

Acha - zrobienie instalacji w jeden dzień (8h pracy pracownika, zgodnie z przepisami) przez dwóch ludzi, licząc w tym dojazd - łał, chciałbym mieć takich. Jednego nazwałbym Speedy Gonzales, drugiego Struś Pędziwiatr. Choćby przekucia: jak zrobić w jeden dzień przez dwóch ludzi 8 czy 12 dziur w , często żelbetowych? 3000 PLN/osobę, w tym ubezpieczenie i ZUS.

Super! Na pewno znajdziemy wykwalifikowanych monterów z doświadczeniem chętnych do zasuwania przez miesiąc non-stop na budowach (i żywiących się na własny koszt), najlepiej śpiących w śpiworach na betonie lub styropianie za niecałe 2 tys na rękę. Bo w tej cenie żaden pracownik nie wykupi sobie hotelu, nawet za 50 PLN/noc.

Towar pojawi się u klienta za pomocą teleportacji, więc koszty leasingu samochodów dostawczych bądź ich zakupu i amortyzacji nie istnieją.

Pracownicy wykują dziurę w ścianie pięścią, jak Obeliks ze znanego komiksu, narzędzia są im niepotrzebne, ich zakup i amortyzacja nie istnieje.

ZUS pracowników - na pewno tez nie istnieje, oj, niektórzy kontrolerzy aż zacierają rączki z radości!

Firma nie musi płacić ubezpieczenia, bo przecież nie ma żadnych problemów na budowach, nikt nigdy dziury w podłogówce "przypadkiem" nie zrobił czy nie skaleczył się podczas pracy...

Samochód i telefon 1000 PLN. Pod warunkiem, że to tylko klienci dzwonią do firmy a nie odwrotnie. I że wszystkie instalacje są w promieniu nie dalszym niż 10km. I że szef ma samochód, który otrzymał w prezencie od wujka, bo kosztów kredytu czy leasingu w tym nie ma. W sumie można to "olać", ale jak samochód będzie miał swoje skromne dwadzieścia lat, to nowego raczej się nie kupi. Nie będzie za co...

Projektant robi nam projekty instalacji za darmo. I komputer z oprogramowaniem za kilkanaście tysięcy dostał w prezencie od babci.

Pomiarów instalacji nie wykonujemy, przecież sam atestowany anemometr to od 2000 do 20.000 PLN. I ani go nie kupujemy ani nie amortyzujemy.

Oczywiście firma nie musi mieć "zapasu" na wypadek jakiejś reklamacji u klienta. Bo klient wszystko naprawi sobie sam i na własny koszt, nawet jak pęknie przysłowiowa rura.

Acha - i najważniejsze. Lokal firmowy jest gratis, bo mieści się w aktówce szefa, jaka wozi on ze sobą po budowach. Nie ma faksu, internetu, księgowości i kilku innych całkowicie zbędnych gadżetów. Po co w ogóle jakieś faktury wystawiać? Jeszcze ktoś każe podatek dochodowy zapłacić...

Fajnie - jak trzeba będzie szybciutko firmę zlikwidować, wywalamy lokal, czyli aktówkę na śmietnik i wywalamy kartę telefoniczną. Rewelacja. założenie nowej firmy w tym układzie to jakieś 15 PLN. 9 PLN kosztuje aktówka od Chińczyków na targu, 6 PLN karta do telefonu. Naprawdę tanio!

Zastanówmy się. Żyjemy w kraju cywilizowanym, gdzie obowiązują jakieś prawa, obowiązek posiadania ubezpieczenia OC czy chęć godnego życia i zabezpieczenia sobie przyszłości. Albo robimy tzw. "dżunglę" i żyjemy dniem dzisiejszym po cichu licząc, że nikt nas nie podkabluje, ani że żaden z pracowników ani nie odwali bubla, ani nie zrobi sobie kuku na budowie. Niestety z mego doświadczenia wiem, że w naszym kochanym kraju bardziej ceniony jest pan "Czesiu Złota Rączka" znający się na wszystkim i klecący często byle co bez ładu i składu niż firma, która może dać nam gwarancję i coś swoją wiedzą reprezentuje. Niestety często o wiele droższa niż pan Czesiu, który o ZUSie często nawet nie słyszał.

Najczęściej kierujemy się najniższą ceną, a dopiero po fakcie stwierdzamy, że kupiliśmy bubla i nasza ręka znajduje się bardzo głęboko w nocniku. A potem jest nam nawet głupio przyznać się, że ktoś w tak oczywisty sposób zrobił z nas jelenia. Przez duże JE.

Pozdrawiam

Maciej Kosowski
Właściciel firmy AMSEL zajmującej się problematyką wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wykorzystania ciepła odpadowego w ogrzewaniu budynków.

 

Zamieszczona wypowiedź pochodzi z

aktualizacja: 2012-03-29

Zdaniem naszych Czytelników

9 minut temu, joks napisał: Nikt nie karze brać drogiej fimy cz ynajdroższej....można wziąć najtańszą a póżniej przyzwyczaić się do tego co zrobiła firm jest fuull wypas na rynku Postarzam zawsze i wszędzie, że szukając firmy należy brać ...

mhtyl

22 Maj 2017, 16:18

Nikt nie karze brać drogiej fimy cz ynajdroższej....można wziąć najtańszą a póżniej przyzwyczaić się do tego co zrobiła firm jest fuull wypas na rynku choć i ta najdroższe potrafią czasem błysnąć negatywnie...

joks

22 Maj 2017, 16:03

Dobre firmy budowlane nie musza się reklamować, maja tyle zamówień że reklama im nie potrzebna. Reklamują się tylko te firmy które maja usługi bardzo drogie i nie maja zamówień.

mhtyl

22 Maj 2017, 15:50

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Dom w serduszkach ARCHON+  zgodny z oczekiwaniami współczesnych Inwestorów
Dom w serduszkach ARCHON+ zgodny z oczekiwaniami współczesnych Inwestorów W ofercie Pracowni ARCHON+ pojawiła się NOWOŚĆ - "Dom w serduszkach". Projekt powstał w wyniku zabawy "Zaprojektuj z nami swój wymarzony ...
Domy na wąską działkę - nowy e-katalog pracowni ARCHIPELAG
Domy na wąską działkę - nowy e-katalog pracowni ARCHIPELAG Konkurencyjna cena, atrakcyjne położenie i bliskość infrastruktury - to dzięki tym elementom wąskie działki cieszą się dużą popularnością ...
Projekt HomeKONCEPT 44 - nowoczesna parterówka z możliwością dopłaty do kredytu MDM
Projekt HomeKONCEPT 44 - nowoczesna parterówka z możliwością dopłaty do kredytu MDM Dla Klientów szukających nowoczesnego domu parterowego o powierzchni 99,80 m2, pracownia HomeKONCEPT przygotowała wyjątkową propozycję. ...

Wybierając architekta zwróć uwagę na...

Alternatywą do budowy według projektu katalogowego jest znalezienie architekta, który podejmie się stworzenia odpowiadającej naszym potrzebom koncepcji, a następnie opracowania na jej podstawie projektu budowlanego lub budowlano-wykonawczego (zależnie od umowy między inwestorem a projektantem).
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x