Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Pierwsze kroki w budowie domu

Kiedy mamy już wszystko: działkę, projekt, prawomocną pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę (decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia do stron), zatrudnioną ekipę wykonawczą, kierownika budowy (koniecznie) i inspektora nadzoru (opcjonalnie) - co teraz?

 • Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia budynku
  Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest wytyczenie przez geodetę, miejsca posadowienia budynku (fot. M. Szymanik)
  Po pierwsze należy złożyć w stosownym starostwie powiatowym (tym samym, które wydało decyzję o pozwoleniu na budowę) zawiadomienie o planowanym rozpoczęciu robót. Należy to zrobić minimum 7 dni przed rozpoczęciem prac. Załącznikiem do zawiadomienia musi być oświadczenie kierownika budowy o przejęciu obowiązków.

 • W tym samym urzędzie należy zarejestrować dziennik budowy.

 • Następnie należy zabezpieczyć plac budowy i umieścić na nim tablicę informacyjną. Tablicę zobowiązany jest umieścić kierownik budowy. Jej formę i treść szczegółowo reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

  Zgodnie z tym rozporządzeniem, tablica musi być wykonana ze sztywnej płyty koloru żółtego o wymiarach 70 x 90 cm. Musi znajdować się w widocznym miejscu od strony drogi publicznej, na wysokości nie mniejszej niż 2 m.

 • Oprócz wymienionej już tablicy informacyjnej, kierownik budowy zobowiązany jest umieścić również ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Podstawą prawną jest tu art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

  Ogłoszenie musi zawierać trzy elementy: przewidywane terminy rozpoczęcia i zakończenia wykonywania robót budowlanych, maksymalną liczbę pracowników zatrudnionych na budowie w poszczególnych okresach oraz informacje dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

  W praktyce ogłoszenie to najczęściej umieszczane jest obok tablicy informacyjnej budowy na podobnej płycie – mimo że w tym przypadku nie są określone wymogi dotyczące wielkości lub koloru. Rozporządzenie mówi jedynie, że ma ono być umieszczone w sposób trwały i zabezpieczone przed zniszczeniem. Zarówno w przypadku ogłoszenia, jak i tablicy informacyjnej, odpowiedzialność za ich ustawienie ponosi kierownik budowy. Ich nieumieszczenie grozi mu grzywną, a w skrajnym przypadku – nawet utratą uprawnień.

 • Kolejny krok to wytyczenie budynku. Zająć się tym musi , a wykonaną pracę potwierdzić wpisem do dziennika budowy.
dr inż. architekt Piotr Kmiecik dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną  pracownię projektową.
aktualizacja: 2012-09-25

Zdaniem naszych Czytelników

Zgłoszenie rozpoczęcia prac należy dokonać w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, a nie w Starostwie. Często siedziba jest gdzie indziej niż Starostwa.Dziennik podbija się w Starostwie.

Gość Adi

31 Mar 2014, 20:34

decyzja jest co najwyżej ostateczna, nie prawomocna Panie Pomocnikua co do koszmaru - to to w zasadzie nie jest skomplikowane dla nikogo, oprócz samych urzędników

Barbossa

25 Wrz 2013, 06:18

Pierdu pierdu pierdu pierdu , nabijanie kasy wszystkim po kolei za nic nie robienie . Ktoś mógłby wreszcie uprościć te procedury . Pół roku załatwiania papierów , żeby w ogóle można było coś zacząć . Koszmar , horror i tragedia .

Gość Tom

25 Wrz 2013, 06:12

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Co powinna zawierać umowa z wykonawcą?

Dobrze sformułowana umowa pomoże uniknąć konfliktów w trakcie budowy. Jeśli więc potencjalny wykonawca próbuje zbyt wiele rzeczy precyzować "na gębę" lub twierdzi, że na dokładniejsze uzgodnienia "przyjdzie czas później" – powinno nam się zapalić światełko ostrzegawcze.

Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży!
Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży! W najnowszym wydaniu katalogu DOMY KTÓRE KOCHACIE Biuro Projektów ARCHON+ prezentuje 200 najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW, wśród których znajdziecie ...
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży Ponad 120 najlepszych projektów, domy w cenie mieszkania, energooszczędna kolekcja ENERGO PLUS, a także inspirujące wnętrza i porady ekspertów ...
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju!
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju! Organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi, Kongres Stolarki Polskiej co roku przyciąga ponad 300 uczestników - właścicieli i przedstawicieli ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x