Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Ułożenie tapet na ścianach - krok po kroku

Osoby, które podczas remontu ścian wewnętrzych decydują się na ułożenie tapet, najczęściej zatrudniają do tego fachowców. Jednak można to zrobić samodzielnie. Oto przykład, jak krok po kroku ułożyć tapetę.

Tapetowanie - krok po kroku

Krok 1) Odmierzamy i przycinamy (nożyczkami lub nożem) odpowiednio długie bryty tapety

Krok 2) Za pomocą szerokiego pędzla na paski tapety nanosimy klej (przygotowany wg receptury na opakowaniu), a następnie składamy bryty klejem do środka. Niektóre tapety mają klej fabrycznie nałożony, który wystarczy zwilżyć wodą
Krok 3) Po 5–7 minutach, gdy klej wsiąknie i zmiękczy tapetę, odwijamy jej górny brzeg i przykładamy tapetę do ściany, zaczynając od sufitu. Boczna krawędź tapety powinna przylegać do zaznaczonej na ścianie linii pionowej Krok 4) Usuwamy pęcherze powietrza i wyrównujemy powierzchnię przyklejonej tapety (od środka brytu ku brzegom) za pomocą szczotki lub wałka tapeciarskiego

Pod tapety nie trzeba tak starannie wygładzać powierzchni, jak przed malowaniem, ale tynk nie może być pofalowany, gdyż uniemożliwiłoby to równe łączenie brytów. Podłożem pod tapety może być powłoka malarska lub dobrze przylegająca do ściany tapeta. Stare łuszczące się farby należy jednak usunąć lub dokładnie przetrzeć papierem ściernym.

Stare, źle przylegające tapety zrywa się, posługując się np. żelazkiem wytwarzającym parę, ułatwiającą ich odrywanie. Jeśli na ścianie ułożone były tapety rozwarstwiające się, wystarczy oderwać ich wierzchnią warstwę – pozostały podkład będzie dobrą bazą dla nowego pokrycia.

Odpowiednio dobrane tapety (papierowe, winylowe, fizelinowe) nadają się do wszystkich pomieszczeń. Winylowe polecane są szczególnie do wnętrz, w których ściany narażone są na zabrudzenia, łatwo bowiem je umyć (najczęściej są zmywalne). Dobrej jakości tapety mogą służyć kilkanaście lat.

Alternatywą dla jednolitych tapet są fototapety. Charakteryzują się nieograniczoną ilością wzorów, imitujących zabytki architektury, pejzaże, naturę lub abstrakcje. Najczęściej przykleja się je w taki sam sposób, jak tradycyjne tapety. Jeśli natomiast kupimy fototapetę na folii samoprzylepnej, klej nie będzie potrzebny. Fototapetą możemy okleić całą ścianę lub jej fragment, drzwi, filar lub wnękę. Do wyboru mamy gotowe wzory. Możemy też zlecić wykonanie tapety z naszego zdjęcia.

Joanna Dąbrowska
fot. Praktiker

aktualizacja: 2013-12-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dom w serduszkach ARCHON+  zgodny z oczekiwaniami współczesnych Inwestorów
Dom w serduszkach ARCHON+ zgodny z oczekiwaniami współczesnych Inwestorów W ofercie Pracowni ARCHON+ pojawiła się NOWOŚĆ - "Dom w serduszkach". Projekt powstał w wyniku zabawy "Zaprojektuj z nami swój wymarzony ...
Domy na wąską działkę - nowy e-katalog pracowni ARCHIPELAG
Domy na wąską działkę - nowy e-katalog pracowni ARCHIPELAG Konkurencyjna cena, atrakcyjne położenie i bliskość infrastruktury - to dzięki tym elementom wąskie działki cieszą się dużą popularnością ...
Projekt HomeKONCEPT 44 - nowoczesna parterówka z możliwością dopłaty do kredytu MDM
Projekt HomeKONCEPT 44 - nowoczesna parterówka z możliwością dopłaty do kredytu MDM Dla Klientów szukających nowoczesnego domu parterowego o powierzchni 99,80 m2, pracownia HomeKONCEPT przygotowała wyjątkową propozycję. ...

Malowanie ścian - krok po kroku

Co kilka lat każda pani domu planuje odświeżenie ścian. Zakup farb i samo malowanie spora część właścicieli domów wykonuje samodzielnie.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x