Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Planowanie instalacji w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny

Kiedy powinniśmy planować instalacje? Najlepiej już na etapie tworzenia koncepcji budynku albo wybierania go z katalogu. Wówczas zapada decyzja o liczbie, wielkości i wzajemnym układzie pomieszczeń.

Te najistotniejsze dla instalacji, są jednak postrzegane jako najmniej atrakcyjne – kotłownia, kuchnia, łazienki, nieużytkowa część poddasza. Właśnie one są najważniejsze, bo tam trzeba zmieścić kocioł, zasobnik ciepłej wody, centralę wentylacyjną. Ponadto trzeba rozprowadzić rurociągi, postawić komin, wyprowadzić ponad dach piony kanalizacyjne.

Jeśli na tym etapie nie wykażemy odpowiedniej zapobiegliwości, może się okazać, że kotłownia jest np. zbyt mała dla kotła węglowego z podajnikiem albo nie ma gdzie umieścić centrali wentylacyjnej.

Przymyślana instalacja to niższe koszty inwestycyjne

Jako podstawową zasadę należy zalecić grupowanie wszelkich pomieszczeń sanitarnych i technicznych – kotłowni, kuchni, łazienek, pralni. Jeśli będą sąsiadować przez ścianę lub znajdą się jedno nad drugim, to powstanie nam węzeł sanitarny z krótkimi i łatwymi do ułożenia rurociągami, jednym pionem kanalizacyjnym, zamiast kilku i pojedynczym kominem z wieloma kanałami. W efekcie instalatorzy będą mieli mniej pracy i zużyją znacznie mniej materiałów.

Proste i niezbyt rozległe instalacje są mniej awaryjne. A jeśli już zdarzą się jakieś problemy, łatwiej jest zlokalizować i wyeliminować ich przyczynę. Każde rozwiązanie instalacyjne wymaga spełnienia pewnych warunków wstępnych. W konsekwencji zaś wymusza zastosowania określonych rozwiązań. 

Przykładowo, kocioł na paliwo stałe wymaga przyłączenia do komina wyprowadzonego ponad dach, wyrzut spalin z kotła gazowego możemy zaś zrobić przez ścianę zewnętrzną. Dodatkowo kocioł na paliwo stałe musimy umieścić w odrębnej kotłowni. Gazowy zaś można równie dobrze może zawisnąć w kuchni. A to wcale nie koniec różnic. 

Niewielki dom parterowy z dobrze przemyślanym układem pomieszczeń sanitarnych. Położone obok siebie kuchnia, kotłownia i łazienka to najłatwiejszy w realizacji i najtańszy wariant (rys. Archon)

Zrób projekt instalacji!

Powszechna praktyka na polskich budowach wygląda tak, że wykonawcy nie bardzo stosują się do projektu. Wielu zmian dokonuje się na życzenie niezdecydowanego inwestora, ale nie brakuje też samowoli "fachowców", którzy chcą ułatwić sobie pracę.

Bardzo często instalacje powstają w ogóle bez projektu. To poważny błąd. Od wykonawców wymagajmy przynajmniej sporządzenia możliwie dokładnych schematów instalacji. Sami róbmy też zdjęcia, póki jej elementy są widoczne (przed nałożeniem tynków i wykonaniem wylewek podłogowych). 

Taka dokumentacja okazuje się wprost bezcenna, jeśli zechcemy dokonać jakichś zmian po kilku latach albo przydarzy się awaria. Najlepiej zresztą, by przygotowane plany instalacji stanowiły załącznik do umowy z wykonawcami – wówczas mamy jasno określone, za co konkretnie płacimy i jak ma wyglądać gotowa instalacja. Jeśli dojdzie do konfliktu z nimi, zdecydowanie łatwiej możemy wyegzekwować swoje prawa.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2014-01-02

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jaki to projekt domu z Archona? Proszę: Dom w arnicehttp://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/...m-w-arnice.html

Redakcja

16 Sty 2015, 07:15

Jaki to projekt domu z Archona?

Gość rw

15 Sty 2015, 15:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kolejność wykonywania instalacji w domu - 5 etapów

Stopień trudności oraz koszt wykonania poszczególnych instalacji w znacznym stopniu zależy od tego, czy kolejność prac została właściwie zaplanowana. Opisujemy, jak powinny wyglądać poszczególne etapy wykonywania instalacji.

NOWOŚĆ 2017 - wyjątkowa kolekcja projektów domów ARCHON+
NOWOŚĆ 2017 - wyjątkowa kolekcja projektów domów ARCHON+ Planujesz budowę wymarzonego domu? Koniecznie zobacz najnowszy katalog Domy Które Kochacie! W pierwszym w tym roku wydaniu,  Biuro Projektów ...
Biuro Projektów ARCHON+ wspiera 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Biuro Projektów ARCHON+ wspiera 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Biuro Projektów ARCHON wspiera 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przekazując na aukcję bon o wartości 2500 zł na zakup ...
Mercedes Vito 4x4: mocny i ekonomiczny
Mercedes Vito 4x4: mocny i ekonomiczny Mercedes-Benz Vito jest wszechstronnym profesjonalistą wśród średniej klasy vanów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,5 do 3,2 t. Jednocześnie, ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x