Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Dom parterowy z poddaszem a może piętrowy. Zalety i wady

Liczba kondygnacji powinna być pochodną przede wszystkim powierzchni działki. Na przeciętnej działce w kształcie niezbyt wydłużonego prostokąta o powierzchni 800–1000 m² można zazwyczaj bez trudu zmieścić zarówno piętrowy, jak i parterowy dom o powierzchni ok. 150 m².

Dom z poddaszem użytkowym

Dom parterowy

Najprostsze w budowie są domy parterowe, pozbawione schodów (poza strychowymi, które mogą być nawet składane). Docenią to zarówno rodzice z małymi dziećmi, jak i osoby starsze czy niepełnosprawne. Strop domu parterowego może być lekki, utworzony na przykład przez dolny pas wiązarów dachowych. Ocieplenie go jest bardzo łatwe, bo układa się je na stropie, a nie w połaciach dachu. Wadą domów parterowych jest stosunkowo duża powierzchnia zabudowy i podłogi posadowionej na gruncie oraz większe fundamenty i znaczna powierzchnia dachu.

Dom z poddaszem użytkowym

Mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe o takiej samej powierzchni mają domy z poddaszem użytkowym. Łatwiej jest je więc zmieścić na małych działkach, jednak często są droższe w budowie. Wynika to z kosztów wykonania stropu i schodów, na które trzeba też przeznaczyć część powierzchni obydwu kondygnacji. Strop pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi musi być solidny i dobrze tłumiący dźwięki.

Dom piętrowy

Zaletą domów piętrowych jest brak na piętrze skosów, które zmniejszają ich użyteczną powierzchnię i przez to utrudniają zagospodarowanie. Choć trzeba też dodać, że poddasza mają wielu zwolenników, ponieważ skosy nadają pomieszczeniom oryginalny charakter. Oddzielone od wpływów zewnętrznych nieużytkowym poddaszem, pomieszczenia piętra są natomiast mniej podatne na przegrzewanie latem i wychładzanie zimą.

Dom podpiwniczony

A co z piwnicą? Tradycyjnie w tej części domu umieszczało się kotłownię, spiżarnię na przetwory czy… skład rupieci. To dobra lokalizacja także dla pracowni, warsztatu majsterkowicza czy magazynu opału do kominka. Niestety, domy podpiwniczone mają też wady.

Najważniejszą są koszty. Skuteczna izolacja przeciwwodna – w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych – jest bardzo trudna do wykonania i kosztowna (choć nawet najkosztowniejsza hydroizolacja nie zagwarantuje, że w przyszłości nie pojawią się przecieki).

W związku z tym piwnica może być znacznie droższa niż podobnej wielkości pomieszczenia nadziemne. Dlatego też jej budowę można rozważać w sytuacji, gdy działka jest bardzo mała lub wąska, albo pochyłość terenu i tak zmusza nas do wykonania wysokiego fundamentu. Oczywiście o ile grunt jest suchy.

Jakie schody w domu piętrowym?

O wygodzie domu piętrowego w dużej mierze decydują schody. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Tradycyjne zakłada umiejscowienie ich w pobliżu wejścia – w holu lub w wydzielonej klatce schodowej. Ogranicza to przenoszenie się dźwięków pomiędzy kondygnacjami i umożliwia dobre odseparowanie wspólnej dla wszystkich dziennej części domu – z salonem i kuchnią na parterze – od sypialni na kolejnej kondygnacji.

Drugie rozwiązanie – szczególnie ostatnio popularne – zakłada usytuowanie schodów w salonie. Oszczędza to nieco miejsca, bo nie trzeba projektować dużego holu ze schodami, ale – choć ładne schody zdobią salon – mogą też utrudniać jego aranżację. Jeśli z braku miejsca lub dla ozdoby wybierzemy schody kręte, prawdopodobnie będą po prostu niewygodne.

Wadą schodów w salonie jest także to, że ułatwiają przenoszenie się dźwięków, a więc goście bawiący się w salonie mogą przeszkadzać dzieciom śpiącym na piętrze, a jeśli ktoś głośno słucha muzyki w pokoju na górze, to będzie ją słychać i w salonie.  

Norbert Skupiński
fot. tytułowe: forum.budujemydom.pl (loginbob)

aktualizacja: 2016-09-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Planowanie instalacji w domu jednorodzinnym - poradnik praktyczny

Kiedy powinniśmy planować instalacje? Najlepiej już na etapie tworzenia koncepcji budynku albo wybierania go z katalogu. Wówczas zapada decyzja o liczbie, wielkości i wzajemnym układzie pomieszczeń.

Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży!
Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży! W najnowszym wydaniu katalogu DOMY KTÓRE KOCHACIE Biuro Projektów ARCHON+ prezentuje 200 najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW, wśród których znajdziecie ...
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży Ponad 120 najlepszych projektów, domy w cenie mieszkania, energooszczędna kolekcja ENERGO PLUS, a także inspirujące wnętrza i porady ekspertów ...
VIII Kongres Stolarki Polskiej  już w maju!
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju! Organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi, Kongres Stolarki Polskiej co roku przyciąga ponad 300 uczestników - właścicieli i przedstawicieli ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x