Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku

Jastrychy betonowe pod parkiet można wykonać systemem gospodarczym, przy użyciu prostych urządzeń i narzędzi. Należy wiedzieć, że aby uzyskać wymaganą jakość, należy przestrzegać składu mieszanki oraz zasad mieszania, ułożenia i zacierania powierzchni jastrychu.

Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku

Do przygotowania mieszanki użyjemy betoniarki o pojemności roboczej 90L, łopaty, dwóch 10 litrowych wiaderek oraz pojemnika litrowego z podziałką.

Posłużmy się przykładem pomieszczenia o powierzchni 30 m2, z ułożonym styropianem, folią PE i taśmą z pianki wokół ścian oraz z zaznaczonym poziomem wylewki. Dla zachowania poziomu i powierzchni jastrychu można wykorzystać rurki stalowe 25 mm lub profile 25x25 mm, które układamy na podkładkach drewnianych.

Dla wykonania 30 m2 wylewki grubości 6 cm powinniśmy zgromadzić minimum:

 • 25 worków cementu,
 • 1450 kg czystego piasku,
 • 1800 kg żwiru,
 • 250 l wody
 • 5 l plastyfikatora.

Niezbędny będzie kilkunastoprocentowy zapas w/w materiałów, aby płytę wylewki można było wykonać w całości. Do przygotowania mieszanki użyjemy betoniarki o pojemności roboczej 90L, łopaty, dwóch 10 litrowych wiaderek oraz pojemnika litrowego z podziałką. 

Zakładamy 25 zarobów (załadunków betoniarki), każdy 0,07 m3 betonu, co daje ok. 1,2 m2 jastrychu grubości około 6 cm.

Przykładowy skład mieszanki do załadowania 90 litrowej betoniarkiDla prawidłowego wykonania wylewki potrzebna jest dobra organizacja pracy. Powinniśmy zaangażować trzy osoby - jedna przygotowująca mieszankę w betoniarce, druga transportująca i trzecia układająca jastrych.

Mieszanie zaczynamy od wlania do betoniarki połowy z odmierzonej ilości wody z plastyfikatorem, następnie wsypujemy po wiaderku piasku i żwiru, dalej cement, po czym reszta wody, oraz na przemian reszta piasku i żwiru. Całość mieszamy kilka minut, do uzyskania jednorodnej masy betonowej. Po przetransportowaniu mieszanki taczką, układamy ją wg schematu na rysunku:

Schemat wykonania wylewki betonowej

Podczas wykonywania jastrychu należy zwrócić uwagę na:

 • równomierne rozłożenie masy mieszanki, bez pustek powietrznych, szczególnie przy rurkach.
 • ściąganie po rurkach łatą metalową ruchem zygzakowym, umożliwiającym zagęszczenie mieszanki i ukształtowanie powierzchni jastrychu. 
 • zacieranie pacą drewnianą lub styropianową "na ostro", tzn. bez skrapiania ułożonej powierzchni wodą i używania pacy metalowej.
 • zakończenie płyty jastrychu w miejscu planowanego skrzydła drzwiowego.

Następnego dnia, płytę jastrychu należy delikatnie zrosić wodą i przykryć folią malarską.

Do wykonania jastrychu można wykorzystać pospółkę czyli kruszywo niesortowane "ze ściany", które należy przesiać na siatce 8 mm. Jakość jastrychu zależy od udziału poszczególnych frakcji i jest na ogół niższa, niż przy zastosowaniu kruszywa sortowanego. Pospółka zanieczyszczona, np. glinką nie nadaje się do wykonywania jastrychu pod parkiet.

Przy innych powierzchniach lub innej wielkości betoniarki należy zachować odpowiednią proporcjonalność składników mieszanki.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2015-10-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wybór ekipy budowlanej - gdzie szukać i czym się kierować?

Mając opracowany projekt domu, możemy przystąpić do wyboru ekipy budowlanej. Często okazuje się, że to najtrudniejszy moment całej inwestycji.

Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży Ponad 120 najlepszych projektów, domy w cenie mieszkania, energooszczędna kolekcja ENERGO PLUS, a także inspirujące wnętrza i porady ekspertów ...
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju!
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju! Organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi, Kongres Stolarki Polskiej co roku przyciąga ponad 300 uczestników - właścicieli i przedstawicieli ...
Wielkanocny prezent dla domu dziecka w Pacanowie
Wielkanocny prezent dla domu dziecka w Pacanowie W dniu 11 kwietnia 2017 r. Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. wraz z firmą XL TAPE International sp. z o.o., przekazała czek o wartości ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x