Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Decyzję o kupnie lub budowie domu trzeba podejmować rozważnie, bo jeśli nowa siedziba szybko przestanie się nam podobać, to jej zbycie będzie trudniejsze od sprzedaży mieszkania. O sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Marcinem Jańczukiem z agencji Metrohouse.

Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Budujemy Dom: Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Marcin Jańczuk Metrohouse: Średni czas sprzedaży mieszkania to 3-4 miesiące. Są takie, które sprzedają się znacznie dłużej, ale jeżeli mówimy o mieszkaniach z popularnego segmentu w rynkowych cenach, to sprzedaż w 3 miesiące jest jak najbardziej realna. Przy domu niczym nadzwyczajnym są przedziały czasowe dłuższe niż rok. Niektóre domy sprzedają się jeszcze dłużej.

BD: Czy da się ocenić, czy liczba sprzedających mieszkanie i przenoszących się na przedmieścia wzrosła/zmalała?

MJ: Przed 2008 r. był trend przenoszenia się na przedmieścia, kupowano i budowano domy. Stosunkowo niewysokie ceny gruntów i rosnące z kwartału na kwartał ceny mieszkań powodowały, że sprzedawaliśmy mieszkania w mieście i przenosiliśmy się na tereny podmiejskie, czasem dość oddalone od centrum (40-50 km). Obecnie wiele osób wraca do miast, bo codzienna logistyka okazuje się trudna, zwłaszcza gdy dowozimy dzieci do szkół i pracujemy poza miejscem zamieszkania.

BD: Czyli jest też ruch w drugą stronę - sprzedaję dom i wracam do miasta?

MJ: Takie transakcje też się zdarzają, tylko że nie jest łatwo sprzedać dom oddalony od aglomeracji. Jeżeli dojeżdża tam kolej podmiejska lub teren jest dobrze skomunikowany, np. obwodnicą, szanse na sprzedaż są większe, ale wielu nabywców działek budowlanych wybierało tereny mniej zurbanizowane, znacznie oddalone od miasta, co utrudnia zbycie nieruchomości. Sporo problemów ze sprzedażą mogą mieć właściciele domów o powierzchni mieszkalnej 300 m2, z dużą działką. Klienci szukają mniejszych, które będą niedrogie w utrzymaniu, z dobrym dojazdem do miasta. Szybciej wybiorą segment, niż obszerny dom.

BD: Czy mieliście klientów, którzy zdecydowali się na dom, a potem szybko chcieli go sprzedać?

MJ: Znam takie przypadki. Oprócz sytuacji losowych, takich jak choroba czy rozwód, istotną kwestią są problemy z komunikacją i logistyką. Młodzi ludzie, kupujący - najczęściej w dobrej cenie - dom za miastem, nie do końca zdają sobie sprawę z różnic pomiędzy życiem w domu i w mieszkaniu. Przytłaczają ich problemy, których nie mają w budynku zarządzanym przez spółdzielnię czy administratora. Muszą zadbać o ogród, o porządek w domu i najbliższych okolicach, dokonywać bieżących remontów, odśnieżać podjazd zimą... Nie każdy to lubi i dla wielu są to dostateczne powody do powrotu do bloku.

Janusz Werner
fot. pixabay.com / WDnet

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Gdzie wygodniej mieszkać? W domu czy w mieszkaniu?

Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży!
Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży! W najnowszym wydaniu katalogu DOMY KTÓRE KOCHACIE Biuro Projektów ARCHON+ prezentuje 200 najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW, wśród których znajdziecie ...
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży Ponad 120 najlepszych projektów, domy w cenie mieszkania, energooszczędna kolekcja ENERGO PLUS, a także inspirujące wnętrza i porady ekspertów ...
VIII Kongres Stolarki Polskiej  już w maju!
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju! Organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi, Kongres Stolarki Polskiej co roku przyciąga ponad 300 uczestników - właścicieli i przedstawicieli ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x