Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Przyczyny przegrzewania się budynków

Słońce jest niezbędne do życia – nastraja pozytywnie, przegania jesienno-zimową szarość, powoduje rozkwit zieleni w ogrodzie. Ma więc wiele zalet, ale w letnie dni intensywne promieniowanie bardzo szybko nagrzewa wnętrze domu, szczególnie jeśli ma on dużo, modnych obecnie, panoramicznych przeszkleń, szerokie okna tarasowe i kilka kolejnych w dachu. Niekorzystnie na przegrzewanie wpływa też kiepska izolacja termiczna ścian i dachu oraz wentylacja grawitacyjna.

Przyczyny przegrzewania się budynków

Wbrew powszechnej opinii, budowane obecnie domy przegrzewają się często dużo łatwiej, niż te stawiane kilkadziesiąt lat temu. Dzieje się tak ze względu na zmianę sposobu budowania i między innymi następujące czynniki:

 • duże przeszklenia na nasłonecznionych elewacjach. To one są podstawowym źródłem nadmiernych zysków ciepła z zewnątrz. Dawniej okna były znacznie mniejsze, głównie ze względu na ograniczenia technologiczne oraz bardzo duże straty ciepła w zimie;

 • względnie lekka konstrukcja budynków. Obecnie obserwuje się tendencje do stawiania cieńszych ścian konstrukcyjnych z dość lekkich materiałów (ceramika poryzowana, beton komórkowy). Ma to wiele zalet, ale zmniejsza zdolność budynków do pochłaniania nadmiaru ciepła, bo ta cecha związana jest przede wszystkim z masą materiału (zwykła cegła ceramiczna ma nawet 4-krotnie większą gęstość niż beton komórkowy);

 • poddasza mieszkalne. Dawniej nieużytkowe strychy stanowiły bufor pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a dolnymi kondygnacjami mieszkalnymi. Teraz większość domów ma pokoje na poddaszu, z dużą ilością okien dachowych oraz nie zawsze wystarczająco dobrze zaizolowanym dachem.
Zagospodarowanie poddasza na mieszkanie sprzyja nadmiernemu się jego nagrzewaniu, warto więc wszystkie okna dachowe wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne

Zagospodarowanie poddasza na mieszkanie sprzyja nadmiernemu się jego nagrzewaniu, warto więc wszystkie okna dachowe wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne. fot. Velux

Wszystkie te czynniki wpływają na tempo wzrostu temperatury w pomieszczeniach w czasie letnich upałów. Mieszkanie w domu, w którym jest równie gorąco i duszno jak na zewnątrz nie jest przyjemne.

Aby warunki panujące we wnętrzach odbierane były jako komfortowe, spełniony powinien być szereg parametrów:

 • temperatura powietrza 22–26°C;
 • prędkość ruchu powietrza do 0,15 m/s (brak przeciągów);
 • wilgotność względna 20–60%;
 • temperatura podłogi 17–26°C;
 • mała różnica pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą promieniowania ścian, podłogi i sufitu (w uproszczeniu, temperaturą tych przegród). Dobrze, jeśli ich temperatura jest nieco niższa (ok. 5 stopni) od temperatury powietrza;
 • maksymalna zawartość dwutlenku węgla w powietrzu 0,1% (w świeżym powietrzu zewnętrznym jest trzykrotnie niższa).

SPOSOBY NA NADMIAR SŁOŃCA

Kontrolę nad wymienionymi czynnikami, w dużym stopniu zapewnia instalacja klimatyzacyjna. Ale nigdy nie zagwarantuje spełnienia wszystkich wymogów jednocześnie. Najczęściej możemy zmieniać tylko niektóre z nich, co zwykle wystarcza do osiągnięcia najwyżej zadowalającego efektu komfortu, szczególnie że każdy człowiek ma nieco inne upodobania i próg wrażliwości na dany czynnik. Jednej osobie strumień powietrza z klimatyzatora będzie przynosił znaczną ulgę, a dla innej będzie to nieznośny, hałaśliwy przeciąg.

Między innymi dlatego do problemu zbyt wysokiej temperatury w domu latem trzeba podejść kompleksowo i najlepiej pomyśleć o tym już podczas:

Przemyśleć należy również sposób zagospodarowania działki. Dobrą osłoną zacieniającą są np. drzewa liściaste, bo nie blokują dostępu promieniowania słonecznego zimą, gdy jest ono pożądane, za to zatrzymują je latem. Dobrze więc posadzić je niedaleko elewacji z największą liczbą przeszkleń. Ponadto warto od razu zaprojektować osłony przeciwsłoneczne, by podczas budowy odpowiednio przygotować nadproża np. do montażu rolet zewnętrznych chowanych w kasecie, niewidocznej z zewnątrz. Najlepiej zamówić je razem z oknami, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał stanie się uciążliwą codziennością w zamieszkanym domu.

Bardzo pomocne w skutecznym radzeniu sobie z nadmiarem ciepła latem jest wyposażenie domu w wentylację mechaniczną współpracującą z gruntowym wymiennikiem ciepła, chłodzącą pompę ciepła lub wspomnianą wcześniej klimatyzację.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Schüco

aktualizacja: 2016-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy projekt domu HomeKONCEPT 51 - ponadczasowa nowoczesność
Nowy projekt domu HomeKONCEPT 51 - ponadczasowa nowoczesność Pracownia HomeKONCEPT przygotowała atrakcyjną, ponadczasową nowość projektową dla Inwestorów dysponujących działkami o szerokości 19,30 m.
Dom w serduszkach ARCHON+ zgodny z oczekiwaniami współczesnych Inwestorów
Dom w serduszkach ARCHON+ zgodny z oczekiwaniami współczesnych Inwestorów W ofercie Pracowni ARCHON+ pojawiła się NOWOŚĆ - "Dom w serduszkach". Projekt powstał w wyniku zabawy "Zaprojektuj z nami swój wymarzony ...
Domy na wąską działkę - nowy e-katalog pracowni ARCHIPELAG
Domy na wąską działkę - nowy e-katalog pracowni ARCHIPELAG Konkurencyjna cena, atrakcyjne położenie i bliskość infrastruktury - to dzięki tym elementom wąskie działki cieszą się dużą popularnością ...

Co łatwiej sprzedać - dom czy mieszkanie?

Decyzję o kupnie lub budowie domu trzeba podejmować rozważnie, bo jeśli nowa siedziba szybko przestanie się nam podobać, to jej zbycie będzie trudniejsze od sprzedaży mieszkania. O sytuacji na rynku nieruchomości rozmawialiśmy z Marcinem Jańczukiem z agencji Metrohouse.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x