Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Fundamenty - krok po kroku

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę własnego domu.

Fundamenty - krok po kroku

KROK 1 Wstępne wyznaczenie zarysu budynku – w jego obrębie należy usunąć humus; wykop powinien osiągnąć głębokość górnej powierzchni ław fundamentowych.

KROK 2 Geodeta musi wytyczyć linie bazowe dla ścian fundamentowych, a także tzw. reper – wysokościowy punkt odniesienia dla poziomu posadowienia budynku.

KROK 3 Wokół wykopu (w odległości ok. 50 cm od jego zewnętrznych krawędzi) należy wbić paliki i przymocować do nich poziome deski. Do takiej konstrukcji mocuje się tzw. ławy drutowe (z mocnego drutu, np. wiązałkowego lub żyłki); ich punkty przecięcia wyznaczają narożniki ścian fundamentowych.

KROK 4 Na podstawie punktów charakterystycznych ław drutowych należy wytyczyć odpowiadające im punkty w wykopie.

KROK 5 Ręczne wykonanie wykopów pod ławy.

KROK 6 Wyrównanie dna wykopu pod ławy. Na gruntach lekkich, łatwo osypujących się, warto ułożyć w wykopie folię budowlaną, wywijając ją z obu stron do góry na około 25 cm. Taki zabieg ochroni wylewaną mieszankę betonową przed zanieczyszczeniem ziemią oraz zapobiegnie odpływaniu wody zarobowej do gruntu. Wywinięcie folii pozwoli betonowemu podkładowi dobrze związać, uniemożliwiając zbyt szybkie odparowanie wody.

KROK 7 Na dnie wykopu należy ułożyć 10-centymetrową warstwę betonu B10 (na lekkim piaszczystym gruncie i przy niskim poziomie wód gruntowych można ten krok pominąć).

KROK 8 Ułożenie zbrojenia wzdłużnego z 4 prętów o średnicy 12 mm ze stali gładkiej lub żebrowanej. Trzeba je połączyć w 30-centymetrowych odstępach drutem ø 6 mm. Ważne jest staranne łączenie prętów na całej długości oraz w narożach.

KROK 9 Ustawienie i dokładnie wypoziomowanie deskowania ław. KROK 10 Zbrojenie trzeba umocować w taki sposób, aby jego spód był uniesiony około 5 cm nad podłoże; można użyć w tym celu podkładek dystansujących lub podwiesić zbrojenie do deskowania.

KROK 11 Bezpośrednio przed wylaniem betonu warto obficie polać deskowanie wodą. Można je też pokryć folią.

KROK 12 Wypełnienie deskowania betonem klasy B15 lub B20 (C12/15 lub C16/20). Jeśli mieszanka jest zbyt rzadka, trzeba ją zagęścić poprzez nakłuwanie prętem stalowym i opukiwanie szalunku (mieszanka ciekła lub półciekła) bądź wibratorem (mieszanka gęstoplastyczna). Podczas zagęszczania wibrator nie może dotykać zbrojenia ani deskowania.

KROK 13 Wyrównanie powierzchni ław z jednoczesnym ich zatarciem. KROK 14 Dobę po ułożeniu mieszanki trzeba rozpocząć pielęgnację betonu, czyli polewanie go wodą co kilka godzin (przez 5–10 dni). W czasie obfitych opadów nie jest to konieczne.

KROK 15 Po upływie tego czasu muruje się narożniki ścian fundamentowych, ponownie przyjmując za punkt odniesienia ławy drutowe. KROK 16 Usunięcie deskowania.

KROK 17 Należy wyznaczyć miejsca przebiegu instalacji podziemnych (przyłącze elektryczne, wodociągowe, odpływ kanalizacji); w miejscach tych umieszcza się tzw. przelotki – krótkie odcinki rur z tworzywa lub kształtki styropianowe.

KROK 18 Wymurowanie ścian fundamentowych zewnętrznych i wewnętrznych oraz podstawy kominów, aż do poziomu podkładu pod podłogę parteru.

KROK 19 Uzupełnienie ubytków w spoinach wymurowanych ścian oraz zagruntowanie całej powierzchni muru emulsją asfaltowo-kauczukową. KROK 20 Ułożenie odcinków instalacji podpodłogowych: kanalizacyjnej oraz wodociągowej "na gotowo" (ich końce należy zamknąć zaślepkami), elektrycznej (rura z wciągniętym drutem, który ułatwi później przeciągnięcie kabla).

KROK 21 Przestrzeń pomiędzy ścianami wypełnia się piaskiem bądź pospółką i warstwowo zagęszcza.

KROK 22 Wyrównanie zaprawą górnej powierzchni ścian fundamentowych. Kolejną czynnością jest ułożenie na nich poziomej izolacji przeciwwilgociowej (dwie warstwy papy podkładowej na osnowie z poliestru lub włókna szklanego, klejone lepikiem na zimno). Papa musi wystawać ok. 15 cm poza wewnętrzną krawędź ścian fundamentowych, co pozwoli szczelnie połączyć ją z izolacją podłogi na gruncie.

KROK 23 Z chudego betonu wykonuje się podkład pod podłogę parteru (grubość co najmniej 6 cm). Górna powierzchnia podkładu powinna znaleźć się na poziomie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych.

KROK 24 Zasypanie fundamentów od strony zewnętrznej; grunt zasypowy zagęszcza się mechanicznie, warstwami grubości nie większej niż 20 cm.

UWAGA! Betonowanie fundamentów powinno być wykonane bez przerw technologicznych – w ciągu kilku godzin (najwyżej jednego dnia). Dlatego też korzystniejszym rozwiązaniem od przygotowywania betonu na budowie jest jego zakup w betoniarni. Oprócz odpowiedniej ilości jednorodnego materiału zyskuje się również gwarancję jego odpowiedniej klasy.

Redakcja BD
fot. otwierająca Xella (Ytong)

aktualizacja: 2017-06-21

Zdaniem naszych Czytelników

a izolacja ścian zewnętrznych i wewnętrznych w celu uniknięcia mostków?

Gość betra

01 Lip 2017, 20:57

Dziękujemy za uwagę. Poprawione.

Redakcja

21 Cze 2017, 06:23

od punktu 7 pouciekały jednostki.

Gość zew

20 Cze 2017, 14:46

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Odkurzacze NT z systemem Tact marki Kärcher przystosowane do usuwania niebezpiecznych pyłów
Odkurzacze NT z systemem Tact marki Kärcher przystosowane do usuwania niebezpiecznych pyłów Szkodliwe dla zdrowia człowieka pyły to problem wszystkich osób pracujących w branży remontowo-budowlanej. Wdychanie ich zagraża zdrowiu ...
Moc pomysłów na modny taras w nowym e-katalogu Pracowni ARCHIPELAG
Moc pomysłów na modny taras w nowym e-katalogu Pracowni ARCHIPELAG Pomysły na modną aranżację tarasu, porady jak zaplanować przydomową strefę relaksu, a także najpopularniejsze projekty domów – to ...
LATO Z RABATEM - gorąca promocja w ARCHON+!
LATO Z RABATEM - gorąca promocja w ARCHON+! Wszystkim Inwestorom przypominany, że w Biurze Projektów ARCHON+ trwa specjalna promocja LATO Z RABATEM. Do 17 lipca, do godziny 8:00 można ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze