Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / ABC

Fundamenty - krok po kroku


1 Wstępne wyznaczenie zarysu domu i usunięcie wierzchniej warstwy gruntu do głębokości górnej powierzchni ławy fundamentowej za pomocą koparko-ładowarki.

2 Wytyczenie przez geodetę linii bazowych dla ścian fundamentowych oraz bazowego punktu wysokościowego.

3 Wykonanie tzw. ław drutowych wyznaczających narożniki zewnętrznych ścian fundamentowych i ścian wewnętrznych.

4 Przeniesienie punktów charakterystycznych z ław drutowych do wykopu.

5 Ręczne wykopy pod ławy fundamentowe.

6 Wyrównanie dna wykopu pod ławy i ewentualne uzupełnienie przekopów piaskiem i jego zagęszczenie. W gruntach o małej spoistości, które łatwo obsypują się w wykopie, warto ułożyć folię budowlaną, która uchroni również deski szalunkowe przed zabrudzeniem betonem.

7 Ułożenie w wykopie warstwy podkładowej z chudego betonu B10 o grubości cm. Z betonu popodkładowego można zrezygnować na gruntach piaszczystych i o niskim poziomie wód gruntowych.

8 Ułożenie zbrojenia wzdłużnego z prętów zbrojeniowych o średnicy mm połączonych strzemionami z drutu fi mm w odstępach co cm. Belka zbrojeniowa powinna być o - cm niższa niż wysokość betonowej ławy.

9 Ustawienie deskowania ławy fundamentowej i dokładne jego wypoziomowanie.

10 Ustawienie spodu zbrojenia na wysokości cm od podłoża przez umieszczenie podkładek dystansowych lub podwieszenie na deskowaniu.

11 Wypełnienie deskowania betonem klasy B15 lub B20 i jego zagęszczenie wibratorem lub przez opukiwanie deskowania. Do zalewania najlepiej użyć betonu towarowego dostarczonego betonowozem. Rozładunek przeprowadza się bezpośrednio do deskowania za pomocą rynienek będących na wyposażeniu betonowozu. Ponieważ trudno precyzyjnie określić ilość potrzebnego betonu do zalania ławy, warto wcześniej przygotować np. wykop pod ogrodzenie, gdzie będzie można złożyć nadmiar mieszanki betonowej.

12 Wyrównanie i zatarcie powierzchni ławy.

13 Systematyczne nawilżanie świeżego betonu przez - dni, zależnie od warunków pogodowych.

14 Ponowne przeniesienie punktów charakterystycznych z ław drutowych do wykopu i wymurowanie narożników ścian fundamentowych.

15 Wyznaczenie miejsc, w których wprowadzone zostaną instalacje podziemne (kablowe przyłącze elektryczne, wodociąg, kanalizacja). W tych punktach umieszcza się krótkie odcinki rury plastikowej o odpowiednio większej średnicy (tzw. przelotki) lub wkładki z kawałków styropianu.

16 Murowanie ścian fundamentowych o grubości cm z bloczków betonowych na zaprawie klasy M7 do wysokości podkładu pod podłogę parteru. Jednocześnie stawiane są wewnętrzne ściany fundamentowe i podstawy kominów.

17 Uzupełnienie ubytków w spoinach ściany od strony zewnętrznej i zagruntowanie muru emulsją asfaltowo-kauczukową.

18 Ułożenie odcinków instalacji umieszczonych pod podłogą parteru. Rury kanalizacyjne i wodociągowe układa się „na gotowo”, zamykając ich końce zaślepkami. Przyłącze elektryczne można wykonać później, a na tym etapie układa się jedynie rurę osłonową z wprowadzonym drutem, ułatwiającym późniejsze wciągnięcie kabla.

19 Wypełnienie przestrzeni pod podłogą parteru piaskiem lub pospółką z jednoczesnym warstwowym zagęszczeniem.

20 Wyrównanie wierzchniej powierzchni ścian fundamentowych zaprawą i ułożenie poziomej izolacji przeciwwilgociowej z dwóch warstw papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, klejonej lepikiem na zimno. Papa powinna wystawać ok. cm poza wewnętrzną krawędź ścian fundamentowych.

21 Wykonanie podkładu pod podłogę parteru z chudego betonu grubości co najmniej 15 cm. Górna powierzchnia betonu powinna znajdować się na poziomie izolacji poziomej ścian fundamentowych.

22 Zasypanie wykopu od strony zewnętrznej z jednoczesnym warstwowym zagęszczeniem gruntu.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2011-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Grupa PSB wśród najlepszych polskich marek  rekomendowanych przez klientów
Grupa PSB wśród najlepszych polskich marek rekomendowanych przez klientów Grupa Polskie Składy Budowlane znalazła się na 35 miejscu w zestawieniu "Top 100 Brands", w kategorii "pozaspożywczy handel detaliczny", ...
TERAZ W ARCHON+ każdy PROJEKT DOMU TANIEJ o 200 zł!
TERAZ W ARCHON+ każdy PROJEKT DOMU TANIEJ o 200 zł! Wszystkim Inwestorom przypominamy o trwającej w Biurze Projektów ARCHON+ MAJOWEJ PROMOCJI. Tylko do poniedziałku 29 maja 2017, do godz. 8:00 ...
Nowy projekt domu HomeKONCEPT 51 - ponadczasowa nowoczesność
Nowy projekt domu HomeKONCEPT 51 - ponadczasowa nowoczesność Pracownia HomeKONCEPT przygotowała atrakcyjną, ponadczasową nowość projektową dla Inwestorów dysponujących działkami o szerokości 19,30 m.

Odwodnienie podjazdu przed garażem - montaż krok po kroku

Odwodnienie podjazdu przed garażem należy wykonać jeżeli na działce, trawniku, parkingu czy podjeździe po opadach deszczu zalega woda, stoją długo kałuże i tworzy się błoto.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x