Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / ABC

Komin murowany - krok po kroku

Komin zawiera jeden kanał spalinowy do podłączenia kotła gazowego oraz trzy kanały wentylacyjne i nie jest połączony ze ścianą nośną. W artykule znajdziecie etapy budowy komina opisane krok po kroku.

 1. Pod komin należy wykonać fundament betonowy o wymiarach wynikających z projektu z izolacją poziomą ułożoną na wysokości izolacji ścian fundamentowych.

 2. Do wysokości pierwszego otworu przyłączeniowego podstawę komina można murować z bloczków betonowych lub wylać w deskowaniu z betonu. Wymiary podstawy muszą odpowiadać szerokości i długości komina – w tym przypadku 38 cm na 116 cm

 3. Pozostałą cześć komina wykonujemy z dobrze wypalonej pełnej cegły ceramicznej, a odcinek ponad dachem z cegły klinkierowej. W kanale spalinowym umieszczamy wkład ze stali kwasoodpornej o średnicy do 130 mm z wyczystką oraz odpływem do odprowadzenia skroplin.

 4. Przy murowaniu komina pomocny będzie wzornik w postaci kwadratowej rury ze stali lub desek o wymiarach 14 x 14 cm. Ułatwi on uzyskanie szczelnych spoin między cegłami i zapobiegnie wpadaniu zaprawy do kanałów. Wznoszenie komina prowadzone jest etapami – najpierw do wysokości stropu nad parterem, następnie do konstrukcji dachowej i na koniec odcinek ponad dachem.

 5. Pierwszą warstwę cegieł na przygotowanej podstawie układamy w taki sposób, aby tworzyły one kanały o przekroju 14 x 14 cm, co odpowiada szerokości cegły łącznie ze spoinami. Do murowania należy używać zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej z dodatkiem środka plastyfikującego. Kolejne warstwy należy układać w taki sposób, aby spoiny niższej warstwy znalazły się w połowie długości cegły kładzionej wyżej.

 6. Po wymurowaniu 3-4 warstw cegieł, w kanale spalinowym umieszczamy elementy wkładu kominowego w kolejności: odpływ skroplin, rura łącząca, wyczystka, rura i trójnik do podłączenia kotła. Wysokość umieszczenia tych elementów zależy od rodzaju instalowanego kotła – w przypadku kotłów wiszących wyczystkę umieszcza się ok. 50 cm od podłogi, a wlot spalin na wysokości ok. 210 cm.

 7. Rurę ze stali kwasoodpornej należy tak obmurować cegłą, aby pozostał luz, a zaprawa nie wpadała w szczelinę. W kominie stojącym wewnątrz domu nie ma potrzeby ocieplania wkładu kominowego, a często spotykane upychanie wełny mineralnej wokół wkładu może spowodować zamakanie ściany, w której przebiega komin.

 8. Pozostałe kanały wentylacyjne murowane są z użyciem wzornika umieszczonego wewnątrz kanału, który po wymurowaniu kolejnej warstwy podnosi się wyżej. Otwarcie kanałów wentylacyjnych do poszczególnych pomieszczeń wykonuje się na wysokości ok. 20 cm od sufitu, przy czym należy brać pod uwagę sposób wykończenia sufitu – przy planowaniu zamontowania sufitu podwieszanego wlot do kanału pozostawia się odpowiednio niżej.
 9. Komin przechodzący przez strop musi być od niego oddylatowany przez utworzenie wokół niego szczeliny o szerokości ok. 1 cm, którą po zalaniu stropu można wypełnić pianką poliuretanową.

 10. Kolejny etap budowy komina to przejście przez konstrukcję dachową. Należy zachować odstęp co najmniej 15 cm od elementów drewnianej konstrukcji dachowej, co może wymagać wstawienia tzw. wymianów umożliwiających szersze rozstawienie krokwi.

 11. Ponaddachową cześć komina trzeba wykonać z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne – najczęściej z cegły klinkierowej – gdyż otynkowanie zwykłej cegły nie gwarantuje trwałości komina. Cegły klinkierowe muruje się na specjalnej zaprawie zawierającej tras – dodatek zabezpieczający przed powstawaniem białych wykwitów na powierzchni.

 12. Zakończenie komina przykrywamy betonowa czapą– wylaną bezpośrednio na kominie lub prefabrykowaną. Wylot kanału spalinowego wyprowadzamy prosto do góry i zakładamy nasadkę kominową. Kanały wentylacyjne mają wyloty z boku, po obu stronach i osłaniamy je kratkami zabezpieczającymi przed zagnieżdżeniem się tam ptaków.
aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Grupa PSB wśród najlepszych polskich marek rekomendowanych przez klientów
Grupa PSB wśród najlepszych polskich marek rekomendowanych przez klientów Grupa Polskie Składy Budowlane znalazła się na 35 miejscu w zestawieniu "Top 100 Brands", w kategorii "pozaspożywczy handel detaliczny", ...
TERAZ W ARCHON+ każdy PROJEKT DOMU TANIEJ o 200 zł!
TERAZ W ARCHON+ każdy PROJEKT DOMU TANIEJ o 200 zł! Wszystkim Inwestorom przypominamy o trwającej w Biurze Projektów ARCHON+ MAJOWEJ PROMOCJI. Tylko do poniedziałku 29 maja 2017, do godz. 8:00 ...
Nowy projekt domu HomeKONCEPT 51 - ponadczasowa nowoczesność
Nowy projekt domu HomeKONCEPT 51 - ponadczasowa nowoczesność Pracownia HomeKONCEPT przygotowała atrakcyjną, ponadczasową nowość projektową dla Inwestorów dysponujących działkami o szerokości 19,30 m.

Odwodnienie podjazdu przed garażem - montaż krok po kroku

Odwodnienie podjazdu przed garażem należy wykonać jeżeli na działce, trawniku, parkingu czy podjeździe po opadach deszczu zalega woda, stoją długo kałuże i tworzy się błoto.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x