Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Metoda lekka sucha - krok po kroku

W dobie rosnących cen nośników energii wielu inwestorów zastanawia się, jak ocieplić dom. Może to być trudne. Jednak zastosowanie metody lekkiej suchej zamiast lekkiej mokrej dla wielu inwestorów może okazać się bardzo korzystne. Tym bardziej, że nie wiąże się to z żadnymi zmianami w projekcie.

Metoda lekka sucha - ruszt konstrukcyjnyKrok 1. Ruszt konstrukcyjny

Powinien być wykonany z prostych, impregnowanych i dobrze wysuszonych listew sosnowych bądź świerkowych. Nie należy stosować profili stalowych, ponieważ tworzą liniowe mostki termiczne, na których wykrapla się para wodna powodująca zawilgocenie izolacji i ścian budynku.

Listwy grubości 38-50 mm i szerokości równej połowie ocieplenia – zwykle 50-75 mm, powinny być ułożone w dwóch wzajemnie prostopadłych warstwach. Dzięki temu w miejscu ich styku mogą powstać co najwyżej punktowe mostki termiczne o izolacyjności około 3-krotnie gorszej od wełny mineralnej (profile metalowe są gorsze ponad 20-krotnie).

W zależności od szerokości płyt wełny mineralnej (50 lub 60 cm) dobiera się rozstaw osiowy listew – 53 lub 63 cm. Dzięki temu, że odległość mierzona w świetle pomiędzy listwami jest o 1-2 cm mniejsza od szerokości wełny, można ją układać na wcisk bez przycinania. Elementy rusztu kotwi się do ściany za pomocą dybli ramowych, czyli wkrętów i tej samej długości nylonowych kołków (pierwszy ruszt w odstępach co 100-120 cm, drugi na każdym skrzyżowaniu listew, czyli co 53 lun 63 cm).

W przypadku elewacji z sidingu winylowego lub poziomo przybitych desek, listwy pierwszego rusztu powinny być ustawione w pionie. Wskazane jest, aby ruszty przysłaniały światło otworów okiennych drzwiowych po 3-5 cm (po bokach i z góry), ponieważ w ten sposób utworzone węgarki będą dodatkową ochroną przed stratami ciepła i hałasem.

Metoda lekka sucha - izolacja termicznaKrok 2. Izolacja termiczna

Powinna być wykonana z dwóch warstw półtwardych lub twardych płyt wełny mineralnej o łącznej grubości 10-15 cm. Materiał ten jest na tyle elastyczny, że może być mocowany pomiędzy listwami rusztu na wcisk bez potrzeby dodatkowego kotwienia. I jednocześnie na tyle sztywny, że nie opadnie pod wpływem ciężaru własnego oraz drgań spowodowanych np. przez wiatr.

Zastosowanie płyt miękkich jest dopuszczalne, ale wtedy konieczne jest dodatkowe kotwienie każdej płyty przynajmniej dwoma kołkami dociskowymi – tzw. grzybkami. Płyty o wymiarach 50x100 lub 60x120 cm należy układać bardzo starannie i ciasno, bez pozostawiania nawet najmniejszych szczelin. Na dodatek trzeba zwracać uwagę, żeby łączenia w sąsiadujących polach nie tworzyły jednej linii.

Przesunięcie powinno wynosić przynajmniej 15 cm, a najlepiej pół długości płyty. Łączenia obu warstw nie powinny się także krzyżować, ponieważ są to potencjalne miejsca powstawania mostków termicznych i akustycznych.

Metoda lekka sucha - izolacja wiatrochronnaKrok 3. Izolacja wiatrochronna

W powinna ona być wykonana z folii polietylenowej o wysokiej paroprzepuszczalności (powyżej 1300 g/m2/24h). Nie musi to być folia zbrojona (zalecana na dachach), ponieważ ryzyko jej uszkodzenia podczas montażu jest małe, a ewentualna naprawa łatwa.

Jednak warto zadbać, aby zakłady szerokości 5-10 cm wypadały na listwach rusztu i były dodatkowo uszczelnione taśmą samoprzylepną. Folię mocuje się do drewnianych listew – najszybciej i najłatwiej za pomocą zszywek, ale można również stosować gwoździe z szerokimi łebkami. Nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu krawędzi cokołu i otworów okiennych oraz drzwiowych.

W tym celu najwygodniej jest użyć dodatkowych pasów uformowanych na kształt litery C (folia wsunięta jest pomiędzy mur, a ruszt wewnętrzny i wywinięta na ruszt zewnętrzny).

 Metoda lekka sucha - ruszt dystansowyKrok 4. Ruszt dystansowy

Podobnie jak ruszt konstrukcyjny powinien być wykonany z listew lub desek sosnowych, bądź świerkowych. Najlepiej czterostronnie struganych i impregnowanych. Listwy, w rozstawie około 50-60 cm, muszą być przybijane pionowo, aby możliwy był przepływ powietrza pomiędzy izolacją termiczną a okładziną elewacyjną.

Szczelina wentylacyjna powinna mieć 20-30 mm szerokości i dlatego zalecana grubość listew lub desek to 22-32 mm. Wlot i wylot szczeliny nie może być niczym zasłonięty (co najwyżej siatką metalową chroniącą wnętrze przed gryzoniami i owadami), aby możliwy był swobodny przepływ powietrza od dołu do góry.

Głównym zadaniem szczeliny wentylacyjnej jest bowiem osuszanie wiatroizolacji, wełny mineralnej, a także wewnętrznej strony desek lub paneli okładzinowych z wykraplającej się pary wodnej, ewentualnie deszczu albo śniegu.

 

 

Metoda lekka sucha - elewacjeKrok 5. Elewacja

W metodzie lekkiej suchej powinna ona być dostosowana do stylu domu oraz architektury regionalnej. Najczęściej stosuje się jednak siding winylowy lub szalowanie z desek elewacyjnych. Cena obu materiałów elewacyjnych jest podobna, ale deski są materiałem naturalnym, bliższym naszej tradycji, szczególnie budownictwa wiejskiego i dlatego chętnie są wybierane przez wielu inwestorów.

Ich podstawowym mankamentem jest konieczność dość częstego wykonywania zabiegów konserwacyjnych i pielęgnacyjnych (impregnowanie, malowanie, lakierowanie powinny być powtarzane średnio co 2-3 lata). Jednak niepowtarzalny urok desek sosnowych, modrzewiowych, a czasami dębowych (najbardziej odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych) często jest ważniejszy od dodatkowego nakładu pracy.

Deski, zwykle grubości 25 mm, najczęściej układane są poziomo na zakładkę lub wrąb (podobnie jak siding), ale można je także mocować pionowo na zakład, wrąb, pióro i wpust, lub z kryciem dodatkową listwą.

aktualizacja: 2011-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wielka loteria Onninen - Dwa koła
Wielka loteria Onninen - Dwa koła "Dwa koła" to nowa zabawa, którą proponuje swoim klientom ogólnopolska hurtownia elektryczno-hydrauliczna Onninen.
Jesienne wydanie katalogu Biura Projektów ARCHON+
Jesienne wydanie katalogu Biura Projektów ARCHON+ Najnowsze, jesienne wydanie katalogu Biura Projektów ARCHON+ "Domy Które Kochacie" jest już w sprzedaży! Inwestorzy, poszukujący swojego ...
Najlepsze projekty domów w jednym katalogu - już w sprzedaży!
Najlepsze projekty domów w jednym katalogu - już w sprzedaży! 170 najlepszych projektów, ponad 300 stron inspiracji, a także garść porad jak budować energooszczędnie – to wszystko czeka na czytelników ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe