Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / ABC

Montujemy okno - krok po kroku


Warto już na etapie wznoszenia ścian domu dopilnować, aby ościeża zostały właściwie przygotowane, co znacznie ułatwi zamontowanie okien. Szczególnie ważne jest wykonanie nadproża na odpowiedniej wysokości, gdyż późniejsze zmiany będą bardzo kłopotliwe. Ościeże (otwór na okno) powinno mieć takie wymiary, aby szczelina między ościeżem i ościeżnicą wynosiła około 2-3 cm. Trzeba o tym pamiętać szczególnie, gdy zamierzamy osadzić okna o standardowych wymiarach. Zależnie od konstrukcji ściany okno montowane będzie w różnych miejscach jej przekroju.

Przy ścianach jednowarstwowych okno umieszcza się w środku przekroju ściany, a przy dwuwarstwowych – przy zewnętrznej krawędzi warstwy nośnej. W murach trójwarstwowych warstwa elewacyjna – zwłaszcza wykonywana z cegły klinkierowej lub silikatowej powinna tworzyć tzw. węgarek zachodzący ok. 1 cm na ościeżnicę z każdej strony.


Stanowi to dodatkowe podparcie dla ościeżnicy i jednocześnie ułatwia estetyczne wykończenie styku okna ze ścianą. W przypadku takich ścian okno montowane jest w płaszczyźnie ocieplenia, co nie gwarantuje stabilnego osadzenia, zwłaszcza przy jego dużych wymiarach. Dlatego warto wykonać obramowanie ościeża z płyty wiórowo-cementowej lub OSB grubości 25 mm zamocowane kołkami rozporowymi do warstwy nośnej ściany.

Etapy montażu okna

 1. Przygotowanie ościeża

  Otwór w ścianie powinien mieć równe i proste boki – w razie potrzeby skuwamy nierówności lub tynkujemy. Bardzo ważne jest dokładne wypoziomowanie dołu ościeża, na którym opierać się będzie rama okna. Należy uwzględnić również grubość montowanego później parapetu. Wygodnym sposobem będzie osadzenie specjalnej podpórki z PVC lub impregnowanej listwy drewnianej.

 2. Zamocowanie okna

  Przed wstawieniem okna demontujemy ruchome skrzydła. Ościeżnicę wstawiamy w otwór opierając ją na drewnianych, impregnowanych klockach nośnych. Klocki te muszą znaleźć się pod każdym pionowym profilem. Operując podkładkami ustawiamy dokładnie poziomo dolny profil ościeżnicy. 

  Dobierając grubość klocka umieszczamy go w pobliżu górnego rogu, tak aby opierająca się na nim rama ustawiona była dokładnie pionowo w płaszczyźnie ściany i otworu. W tej pozycji ramę unieruchamiamy klinami włożonymi blisko narożników. Ościeżnicę można mocować na dwa sposoby – za pomocą dybli lub kotew. Dyble stosowane są do ścian jednorodnych np. z betonu komórkowego i wymagają wywiercenia otworów w bokach ościeżnicy.

  Wygodniejsze jest mocowanie za pomocą kotew przykręconych bądź zaczepionych do zewnętrznego obwodu ramy (przed jej włożeniem do otworu okiennego). Mocowania należy rozmieścić w odległości ok. 25 cm od narożników i nie dalej niż 70 cm między nimi. Na tak zamontowaną ramę można założyć zdjęte wcześniej skrzydła i zamknąć je.

 3. Uszczelnienie

  Szczelinę wokół ramy odkurzamy i lekko nawilżamy np. spryskiwaczem do szyb. Zapewni to lepszą przyczepność pianki montażowej. Piankę poliuretanową wprowadzamy równomiernie na całym obwodzie wypełniając ok. 1/3 głębokości szczeliny. Po rozprężeniu wypełni ona dokładnie całą wolną przestrzeń. Stwardniałą piankę ścinamy ostrym nożem równo z płaszczyzną okna.

  Do wykończenia otworu okiennego od strony wewnętrznej najlepiej użyć przyklejanej płyty gipsowo-kartonowej, pozostawiając ok. 2 mm na styku z oknem. Wypełniamy ją elastyczną masą silikonową lub akrylową. Od strony zewnętrznej również musimy pozostawić szczelinę między murem, tynkiem i wypełnić ją takim samym materiałem.

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Projekt domu HomeKONCEPT 43
Projekt domu HomeKONCEPT 43 Pracownia HomeKONCEPT przygotowała ciekawą propozycję projektową dla Klientów szukających atrakcyjnego domu parterowego o niewielkiej powierzchni ...
Tylko teraz każdy Projekt Domu ARCHON+ z Rabatem 250 zł
Tylko teraz każdy Projekt Domu ARCHON+ z Rabatem 250 zł Nadchodzi najlepszy czas na rozpoczęcie budowy domu! Jeżeli poszukujecie projektu domu warto skorzystać z wiosennej promocji i KUPIĆ DOWOLNY ...
Najnowszy katalog Czas na Dobre Domy 1/2017 w sprzedaży
Najnowszy katalog Czas na Dobre Domy 1/2017 w sprzedaży Już w sprzedaży najnowszy katalog "Czas na Dobre Domy" 1/2017, a w nim ponad 400 propozycji domów!
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x