Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / ABC

Solidny strop- krok po kroku (na przykładzie stropu gęstożebrowego)


 1. Kontrolujemy poziom wierzchniej warstwy wszystkich podpór pod strop: ścian zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych oraz słupów.

 2. Wykonujemy żelbetowe podciągi.

 3. Wyrównujemy górne powierzchnie podciągów i ścian.

 4. Wstępnie ustawiamy podpory montażowe: poziome rygle (belki drewniane o przekroju 10x10 cm) w rozstawie 150-200 cm podpieramy co 150 cm stemplami.

 5. Układamy na górnej powierzchni ścian (na 2-centymetrowej warstwie zaprawy cementowej) prefabrykowane belki stropowe. Ich oparcie na murze nie może być mniejsze niż 8 cm. Równy rozstaw belek pomoże nam zachować ułożenie pomiędzy nimi krańcowych (zadeklowanych) pustaków wypełniających.

 6. Układamy pomiędzy belkami pustaki; robimy to rzędami prostopadłymi do kierunku belek. W miejscu przebiegu żebra rozdzielczego pozostawiamy odstęp 8-10 cm.

 7. Kontrolujemy prawidłowość wypoziomowania belek. Jeśli rozpiętość naszego stropu przekracza 4 m, zalecane jest uniesienie środkowych podpór o ok. 2 cm. Utworzona w ten sposób tzw. ujemna strzałka ugięcia zminimalizuje odkształcanie się stropu w części środkowej.

 8. Usztywniamy ostatecznie stemple podtrzymujące strop.

 9. Murujemy zewnętrzną warstwę ściany do wysokości ułożonego stropu.

 10. Układamy zbrojenie wieńca stropowego: cztery pręty o średnicy 12 mm spinamy ze sobą co 25 cm za pomocą strzemion stalowych. Wysokość wieńca powinna być równa grubości stropu, a jego szerokość nie mniejsza niż 12 cm.

 11. Pośrodku stropu, w pozostawionej wcześniej wolnej przestrzeni (nie wypełnionej pustakami) oraz w miejscach połączenia belek na podporach wewnętrznych układamy zbrojenie żebra rozdzielczego: dwa pręty o średnicy 12 mm, co 60 cm połączone strzemionami.

 12. Po raz ostatni sprawdzamy mocowanie podpór, po czym zlewamy obficie wodą wszystkie pustaki wypełniające.

 13. Betonem klasy B20 – dowożonym taczkami po pomostach roboczych lub podawanym pompą – równomiernie zalewamy całą powierzchnię stropu aż do poziomu górnej powierzchni pustaków.

 14. Układamy i dokładnie poziomujemy listwy kierunkowe (grubości 3 cm); ułatwią nam one wyrównanie powierzchni stropu przed wylaniem górnej warstwy betonu.

 15. Przez co najmniej tydzień pielęgnujemy beton, systematycznie polewając powierzchnię stropu wodą.

 16. Po 14 dniach możemy zdemontować część podpór. Pełne obciążenie stropu możliwe jest po upływie miesiąca, dopiero po tym czasie uzyskuje on bowiem docelową wytrzymałość.

 

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-03-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży!
Nowy katalog DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ już w sprzedaży! W najnowszym wydaniu katalogu DOMY KTÓRE KOCHACIE Biuro Projektów ARCHON+ prezentuje 200 najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW, wśród których znajdziecie ...
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży
Nowy katalog z projektami Pracowni ARCHIPELAG już w sprzedaży Ponad 120 najlepszych projektów, domy w cenie mieszkania, energooszczędna kolekcja ENERGO PLUS, a także inspirujące wnętrza i porady ekspertów ...
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju!
VIII Kongres Stolarki Polskiej już w maju! Organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi, Kongres Stolarki Polskiej co roku przyciąga ponad 300 uczestników - właścicieli i przedstawicieli ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x