Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pod blachą

Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar dachu, co pozwala wyeliminować odpady (fot. Lindab)W minionym pięćdziesięcioleciu budynki kryte blachą cechowała monotonia estetyczna: szare, miejscami rdzewiejące dachy, kryte stalową lub ocynkowaną blachą płaską, z drugiej zaś strony – efektowne pokrycia ze szlachetnie spatynowanej blachy miedzianej. Dziś oferta producentów blachy i...
Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar dachu, co pozwala wyeliminować odpady (fot. Lindab)

W minionym pięćdziesięcioleciu budynki kryte blachą cechowała monotonia estetyczna: szare, miejscami rdzewiejące dachy, kryte stalową lub ocynkowaną blachą płaską, z drugiej zaś strony – efektowne pokrycia ze szlachetnie spatynowanej blachy miedzianej. Dziś oferta producentów blachy i blachodachówki zadziwia estetyką i różnorodnością kolorystyczną. Nowoczesne technologie wytwarzania wzbogacają pokrycia o nowe, uniwersalne właściwości, a także – zapewniają im znacznie większą trwałość.

Nowoczesne pokrycia z blachy stwarzają inwestorom bardzo szerokie możliwości. Wysoka szczelność i duże wymiary elementów umożliwiają krycie dachów o niemal dowolnym kącie nachylenia. Za minimalny spadek połaci przyjmuje się w ich przypadku 15°, niemniej można nimi również kryć dachy niemal całkowicie płaskie – o spadku połaci od 5°. W przypadku dachów stromych – o nachyleniu powyżej 50° – blacha i blachodachówka pozostawiają w tyle konkurencję, stanowiąc jedyną propozycję pokrycia zgodną z normą budowlaną. Tylko one nadają się do pokrywania pionowych fragmentów połaci (występujących np. w jednym z wariantów dachu mansardowego).

Niebagatelną zaletą pokryć wykonanych z blachy jest ich niska waga – ciężar 1 m2 nie przekracza 7 kg (wyjątkiem jest tu blacha stalowa ocynkowana, której waga może sięgać 15 kg/m2). Jeśli zatem „blaszany” dach bierzemy pod uwagę jako jedną z możliwości pokrycia, ostateczną decyzję w tej kwestii podejmijmy już na etapie projektowania budynku; pozwoli nam to obniżyć koszty konstrukcji dachowej, której elementy – w przypadku blachy – mogą mieć przekroje mniejsze, niż pod dachówkę ceramiczną czy cementową. Z tej samej przyczyny blachy znajdują zastosowanie w renowacjach i remontach dachów na starych budynkach – ich niski ciężar nie wymaga zwykle wzmacniania elementów istniejącej więźby.

Dodatkową, często decydującą zachętę dla inwestorów może stanowić stosunkowo niska cena pokryć z blachy. I tu ujawnia się ich „pięta achillesowa” – nie w każdym bowiem wypadku zastosowanie blachy będzie ekonomicznie uzasadnione. Jeśli wymarzyliśmy sobie dom przykryty dachem o szczególnie skomplikowanej formie, licznych skosach i przenikających się połaciach o nieregularnych kształtach, a zwłaszcza – wielu załamaniach, daszkach i lukarnach, wybierzmy firmę, która wykona blachę pod konkretny wymiar dachu. W przeciwnym razie ilość nieuniknionych, bezużytecznych odpadów może znacznie zwiększyć, a czasem wręcz zwielokrotnić nasze wydatki.


Pobierz wersję pdf: Pod blachą
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x