Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z wypalanej gliny

1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na...
1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)

Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.

Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na wysokie temperatury. Ważną cechą jest także to, że mają zdolność gromadzenia (akumulowania) ciepła. Oznacza to, iż powoli je pobierają i bardzo wolno oddają. Dzięki temu po pierwszej fazie nagrzewania spaliny nie stygną zbyt szybko. Takie elementy przewodów kominowych są także niewrażliwe na wilgoć i kwasy.

Przewody kamionkowe lub szamotowe nadają się równie dobrze do kotłów na paliwa stałe oraz pieców kaflowych, jak i do kotłów gazowych czy olejowych. Jednak nie wszystkie są polecane do kominków i pieców opalanych drewnem.

Wkłady

Wkłady są stosowane zarówno w nowo wznoszonych kominach murowanych jak też w renowacji starych przewodów kominowych. Stosuje się je także przy wymianie kotła c.o. przeznaczonego do spalania paliw stałych na gazowy lub olejowy. Wkład umieszcza się wówczas w istniejącym kominie murowanym. Jest to konieczne, gdyż powstający podczas spalania agresywny chemicznie koncentrat uszkodzi tradycyjny komin murowany.


Pobierz wersję pdf: Z wypalanej gliny
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x