Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna na piatkę

Okna mają ogromne znaczenie dla wyglądu budynku. Z tego powodu architekci zwykle bardzo uważnie dobierają ich kształt, wielkość oraz umiejscowienie w ścianach lub dachu. Jednak atrakcyjna architektura domu to jeszcze nie wszystko. Dla mieszkańca równie istotne są techniczne parametry okien. Właściwości ram i szyb mają bowiem duży wpływ na koszt,...

Okna mają ogromne znaczenie dla wyglądu budynku. Z tego powodu architekci zwykle bardzo uważnie dobierają ich kształt, wielkość oraz umiejscowienie w ścianach lub dachu. Jednak atrakcyjna architektura domu to jeszcze nie wszystko. Dla mieszkańca równie istotne są techniczne parametry okien. Właściwości ram i szyb mają bowiem duży wpływ na koszt, wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania budynku.

Informacje o rodzaju i liczbie okien, a także ich kolorze czy izolacyjności cieplnej, znajdują się w projekcie technicznym. Kiedy buduje się dom według dokumentacji zamówionej indywidualnie, zwykle nie ma kłopotów z zakupem, ponieważ wszystkie parametry okien, łącznie z ceną, są przedyskutowane i uzgodnione z architektem. Jednak w przypadku domu z projektu katalogowego nie jest to już takie oczywiste. Każdy ma przecież inne potrzeby, wymagania i możliwości. Inne parametry należy uwzględnić na wsi, a inne w mieście. Na Suwalszczyźnie panują zimy mroźniejsze niż na Pomorzu. W górach wieją wiatry silniejsze niż na Mazowszu. Z tych powodów ktoś budujący dom na podstawie projektu katalogowego może wprowadzać do niego pewne zmiany – po uzgodnieniu z osobą uprawnioną. Uprzednio powinien zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz ofertą producentów.

Izolacyjność cieplna

Okna i drzwi balkonowe powinny być „jak najcieplejsze”, aby straty energii w budynku zostały możliwie ograniczone. Od tego zależą przecież wydatki na ogrzewanie. Warunek ten łatwo spełnić, ponieważ większość współcześnie produkowanych okien ma parametry zdecydowanie lepsze od uznanych za dopuszczalne. Z tym, że odpowiedni współczynnik szyb zespolonych jest najczęściej bardziej korzystny niż ram. Współczynnik przenikania ciepła U okien standardowych zwykle ma wartość U=1,4–1,7 W/m2K. Natomiast przepisy uzależniają go od strefy klimatycznej, w której dom jest budowany. I tak w pomieszczeniach ogrzewanych w I, II, i III strefie klimatycznej Umax=2,6 W/m2K, a w IV i V strefie Umax=2,0 W/m2K. W ścianach oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych Umax=4,0 W/m2K. Natomiast w nieogrzewanych pomieszczeniach piwnicznych oraz na poddaszach i klatkach schodowych w ogóle nie stawia się wymagań. Dla porównania: ściany warstwowe muszą mieć współczynnik U=0,3 W/m2K. Jak widać, różnica jest bardzo duża. Dlatego należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości dopuszczalne wartości współczynnika U dla okien i drzwi balkonowych zostaną skorygowane. Tym bardziej, że są już dostępne rozwiązania pozwalające obniżyć go do poziomu U=0,5–0,7 W/m2K. Niestety, są jeszcze bardzo kosztowne.


Pobierz wersję pdf: Okna na piatkę
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x