Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Czysta woda

Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym,...

Oczyszczanie wody jest często niezbędne, żeby nadawała się ona do picia. Jednak niektórzy – zwłaszcza osoby korzystające z wody wodociągowej – decydują się na uzdatnianie wody nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w celu poprawienia jej smaku. Różne związki i substancje rozpuszczone w wodzie decydują nie tylko o tym, czy woda jest zdrowa, ale także zmieniają jej wygląd i smak.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do uzdatniania wody. Są to zarówno filtry o małej wydajności, przeznaczone do montażu przy baterii kuchennej, jak i duże filtry automatyczne, uzdatniające całą wodę dopływającą do domu. Dysponując odpowiednimi funduszami możemy usunąć z wody wszystkie zanieczyszczenia. Jednak podstawowym powodem, dla którego decydujemy się na zakup filtra, jest obecność w wodzie zanieczyszczeń niekorzystnych dla zdrowia albo powodujących niszczenie urządzeń grzewczych. Rodzaj tych zanieczyszczeń zależy przede wszystkim od tego, skąd pochodzi woda – z własnej studni czy z wodociągu.

Źródła zanieczyszczenia wody w kranie

Woda z własnego ujęcia. Jej jakość zależy od głębokości, z jakiej jest pobierana, od okolicy, w której mieszkamy (czy w pobliżu są pola uprawne, zakłady przemysłowe itp.), od rodzaju gleby, przez którą woda się przesącza. Woda z własnej studni może zawierać zanieczyszczenia mechaniczne, jak piasek i muł, azotany, żelazo, mangan, jony wapnia i magnezu (odpowiadające za twardość wody) a także bakterie. Do oczyszczania wody z własnej studni stosuje się najczęściej filtry wstępne (mechaniczne), odżelaziacze, filtry z węglem aktywnym, zmiękczacze wody, filtry z odwróconą osmozą.

Woda wodociągowa
pochodzi zazwyczaj z bardzo zanieczyszczonych wód powierzchniowych. Jest odpowiednio oczyszczana w stacjach uzdatniania wody, a następnie dezynfekowana chlorem lub jego związkami, albo ozonem. Dezynfekcja jest niezbędna, żeby uzyskać wodę czystą bakteriologicznie. Ale woda, chociaż jest uzdatniona, często zawiera związki, które nadają jej nieprzyjemny zapach i smak, mimo że nie są one szkodliwe. Woda wypływająca ze stacji uzdatniania spełnia wszystkie stawiane jej wymagania, ale jest często ponownie zanieczyszczana w instalacji wodociągowej. Przyczyną może być korodowanie starych rur oraz remonty i modernizacje sieci wodociągowej, w czasie których do wody dostają się np. piasek i resztki materiałów uszczelniających. Woda wodociągowa może zawierać ponadto, mimo uzdatniania, substancje szkodliwe dla zdrowia, w tym również rakotwórcze. Mogą po 0,06 mg/l). Rury miedziane nie powinny być stosowane do przesyłania wody miękkiej, ani też wody o pH<7. Powoduje to bowiem wypłukiwanie jonów miedzi do wody oraz korodowanie rur. Do wody o niekorzystnym dla miedzi składzie chemicznym można zastosować rury miedziane z powłoką cynową grubości 1–2 µm.

Po dłuższym czasie niespuszczania wody z instalacji (powyżej 16 godzin) woda taka nie nadaje się do picia i pierwszych kilka litrów należy zużyć do celów innych niż spożywcze.


Pobierz wersję pdf: Czysta woda
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x