Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005

Drewno jak stal

Doskonałe właściwości i prostota obróbki sprawiają, że drewno od wieków jest wykorzystywane do budowy i wykańczania domów, w wielu przypadkach stanowiąc niezbędny element ich konstrukcji. Drewno jednak to coś więcej niż surowiec budowlany – to materiał „z duszą”, przyjazny, ekologiczny i piękny. By służyło nam przez lata, musimy wykonane z...

Doskonałe właściwości i prostota obróbki sprawiają, że drewno od wieków jest wykorzystywane do budowy i wykańczania domów, w wielu przypadkach stanowiąc niezbędny element ich konstrukcji. Drewno jednak to coś więcej niż surowiec budowlany – to materiał „z duszą”, przyjazny, ekologiczny i piękny. By służyło nam przez lata, musimy wykonane z niego elementy odpowiednio zabezpieczyć.

Impregnacja drewna, zwłaszcza użytkowanego na zewnątrz lub w miejscach trudno dostępnych, jest zabiegiem niezbędnym, który znacznie przedłuża jego żywotność, zabezpiecza je przed niszczeniem przez owady – szkodniki drewna, rozwojem grzybów, glonów i porostów, a także w pewnym stopniu przed ogniem.

 

Drewno, samo w sobie odporne na działanie wody, poddawane przez dłuższy czas zawilgoceniu i pozbawione możliwości naturalnego oddania nadmiaru wilgoci, stanie się doskonałą pożywką dla mikroorganizmów. Zaatakowane przez uszkadzające jego strukturę grzyby, wkrótce utraci swoją wysoką wytrzymałość. Szkodzą drewnu również glony i porosty; wprawdzie atakują jedynie jego powierzchnię, nie obniżając własności konstrukcyjnych, jednak powstały w efekcie ich rozwoju nalot bardzo szpeci elementy drewniane, a także, co nie mniej ważne, tworzy w pomieszczeniach szkodliwy dla zdrowia mikroklimat, sprzyjający alergiom i wielu innym poważnym schorzeniom. Zarówno grzyby, jak i glony najkorzystniejsze warunki znajdą w drewnie, którego wilgotność przekracza 20%. Wybierając drewno suche, a następnie impregnując je środkiem ochrony biologicznej, znacznie utrudnimy warunki ich rozwoju.

 

Własności grzybo- i owadobójcze mają również impregnaty barwiące, które dodatkowo – tworząc na powierzchni drewna uszczelniającą powłokę – zmniejszają jego nasiąkliwość. Używając ich, możemy nadać elementom drewnianym głębszy lub zupełnie nowy odcień, przy jednoczesnym zachowaniu dekoracyjnego rysunku słojów.

 

Stopień zawilgocenia nie ma większego znaczenia dla owadów, które równie chętnie składają jaja w materiale wilgotnym, jak i suchym. Wylęgające się z nich larwy, dla których drewno stanowi doskonałą, apetyczną pożywkę, mogą po pewnym czasie poważnie zdegenerować jego strukturę. Zabezpieczają przed nimi (podobnie jak przed grzybami, a także glonami i porostami) impregnaty ochrony biologicznej, są to bowiem preparaty złożone, zawierające różne środki ochrony (fungicydy, insektycydy) o zróżnicowanym spektrum działania i rozmaitej toksyczności.

 

Drewno należy też zabezpieczyć przed oddziaływaniem ognia. Służą do tego ogniochronne preparaty chemiczne, w znacznym stopniu utrudniające jego zapalenie bądź ograniczające rozprzestrzenianie się płomieni w już zajętych elementach.

 

Dobierając preparat powinniśmy uwzględnić przewidywane warunki użytkowania elementów drewnianych, stopień ich zagrożenia porażeniem, a także – pożądany wygląd.

 

Ze względu na podstawowe własności, impregnaty dzielą się na przeznaczone do stosowania wyłącznie na zewnątrz oraz dopuszczone do zabezpieczania drewna we wnętrzach mieszkalnych.


Pobierz wersję pdf: Drewno jak stal
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!