Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zanim wejdziesz do środka

Budujący domy w poszukiwaniu wybranych artykułów spędzają długie godziny w sklepach. Wybór produktów, w tym oczywiście drzwi, jest ogromny, a tylko na pozór wszystkie drzwi są podobne.Drzwi do domu czy mieszkania muszą zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem, hałasem. Około...

Budujący domy w poszukiwaniu wybranych artykułów spędzają długie godziny w sklepach. Wybór produktów, w tym oczywiście drzwi, jest ogromny, a tylko na pozór wszystkie drzwi są podobne.

Drzwi do domu czy mieszkania muszą zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem, hałasem.

Około połowy włamań do domów dokonywanych jest przez drzwi. Decyzja o wyborze rodzaju drzwi zależy zarówno od oceny stopnia zagrożenia domu, jak i właściwej koncepcji ochrony domu. Jeśli założymy, że powstrzymanie złodzieja nastąpi na zewnątrz domu (brama, monitoring zewnętrzny, alarm, pies itd.) to wystarczy zamontować dobre drzwi zewnętrzne, najlepiej z autoryzowanym zamkiem. Jeśli nie posiadamy takich zabezpieczeń lub po prostu chcemy być spokojniejsi warto wybrać drzwi antywłamaniowe.

Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na ich solidne wykonanie i trwałość. Drzwi powinny być również dobrane stylistycznie oraz kolorystycznie do elewacji budynku (do stolarki okiennej i pokrycia dachowego) a jednocześnie do wystroju wnętrza. Dlatego ich obie strony mogą mieć różny kolor.

Jakość = trwałość

Niektóre elementy drzwi można ocenić na pierwszy rzut oka – jakość farby, wykończenie, fakturę. Są jednak szczegóły niewidoczne, a znacznie ważniejsze dla trwałości drzwi. Poznać je możemy sprawdzając certyfikaty i normy jakości, jakimi dysponuje producent. Najlepiej korzystać z oferty renomowanych firm – przy zakupie dowiedzieć się, czy wytwórca ma dokumenty gwarantujące wysoką jakość produktu.

Dwie najważniejsze instytucje zajmujące się oceną jakości drzwi to Instytut Techniki Budowlanej i Państwowy Zakład Higieny. Pierwszy z nich wy daje certyfikaty zgodności i aprobaty techniczne, drugi – atesty higieniczne. Drzwiom antywłamaniowym przypisany jest dodatkowo certyfikat potwierdzający odporność na włamanie, wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej – pełna lista firm, które otrzymały taki certyfikat dostępna jest pod adresem

Kupując drzwi warto wybrać firmę, w której, oprócz wysokiej jakości, otrzymamy też fachową pomoc przy wyborze, transport oraz profesjonalny montaż.

Drzwi zewnętrzne

Nic tak nie zdobi budynku, jak z gustem zaprojektowane wejście. Stojąc przed drzwiami nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy, że jest to złożona konstrukcja, która oprócz funkcji zdobnej, ma również odgradzać domowników od czynników zewnętrznych i chronić przed intruzem. Drzwi zewnętrzne kojarzone są najczęściej z drzwiami wejściowymi do budynku. Podobną funkcję pełnią też drzwi prowadzące z klatki scho dowej do mieszkań. Nazywa się je drzwiami wejściowymi do mieszkań i nie muszą być tak odporne na czynniki zewnętrzne, jak drzwi wejściowe do budynku.


Pobierz wersję pdf: Zanim wejdziesz do środka
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x