Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005

Na skarpie

Ogród o zróżnicowanej rzeźbie terenu prezentuje się bardzo korzystnie. Jeśli mieszkamy na terenie równinnym, możemy usypać pagórek – choćby z ziemi pochodzącej z wykopów pod dom. Górka może być nawet dość stroma, bo jeśli ograniczymy ją murkiem oporowym, nie ma obaw, że ziemia się osunie.Murek albo ścianka mogą zabezpieczać sztucznie...

Ogród o zróżnicowanej rzeźbie terenu prezentuje się bardzo korzystnie. Jeśli mieszkamy na terenie równinnym, możemy usypać pagórek – choćby z ziemi pochodzącej z wykopów pod dom. Górka może być nawet dość stroma, bo jeśli ograniczymy ją murkiem oporowym, nie ma obaw, że ziemia się osunie.

Murek albo ścianka mogą zabezpieczać sztucznie usypaną skarpę, ale mogą też urozmaicić rzeźbę naturalnego pagórka. Niskie murki – do 1,5 m – możemy bez obaw wykonywać samodzielnie. Wyższe i tak nie wyglądają efektownie. Jeśli skarpa jest wysoka, lepiej wykonać tarasy z niższych obmurowań.

 

Murek może być elementem nie tylko ozdobnym, ale też niezwykle praktycznym. Jeśli bowiem mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu torów kolejowych, możemy wybudować ściankę dźwiękochłonną, w której znajdzie się też miejsce dla roślin.

 

Sucha zaprawa

 

Jest wiele możliwości wybudowania w ogrodzie murka lub ścianki, bez stosowania tradycyjnej zaprawy cementowej. Możemy mianowicie skorzystać z gotowych elementów lub ułożyć murek z kamieni.

 

Gazon na gazonie

 

W handlu znajduje się spory asortyment donic, zwanych gazonami. Mają różne kształty a produkowane są z betonu i keramzytobetonu. Mogą to być formy okrągłe lub okrągłe z podcięciem, jak też prostokątne, ale o zaokrąglonych do środka bokach. Niekiedy gazon składa się jakby z dwóch części: okrągłej i trwale połączonej z nią prostokątnej. Dzięki takim modułom możliwe jest zestawianie nie tylko prostych murków, ale również zaokrąglonych oraz wolno stojących kompozycji ogrodowych. Gazony mają różne kolory: szary, brązowy, oliwkowy i kilka odcieni czerwonego.

 

Donice ustawiamy jedną na drugiej z przesunięciem. W ten sposób powstaje ścianka nachylona w kierunku skarpy. Elementy mogą być z dnem lub otwarte u dołu. Musimy wypełnić je ziemią, aby ścianka była stabilna. Rośliny sadzimy w każdym rzędzie donic lub tylko w najwyższym.

 

Wyjątkowy pion

 

O ile każdy murek musi być nachylony w kierunku skarpy, o tyle ścianki oporowe budowane są pionowo.

 

Łatwo i szybko wybudujemy ściankę z desek. Przygotowujemy dołek o głębokości ok. 40 cm. Jego dno wysypujemy grubym żwirem lub tłuczniem (ok. 10 cm). Następnie do wykopu wstawiamy kantówkę – np. 14x14 cm – i obsypujemy ją dużymi kamieniami, które następnie zalewamy betonem. W ten sposób powstanie stabilna stopa. Po przygotowaniu potrzebnej ilości słupków – powinny być rozmieszczone w odstępach ok. 1 m – czekamy, aż beton stwardnieje. Następnie do kantówek przybijamy poprzecznie deski; nie powinny być szersze niż 20 cm, za to im większa grubość, tym lepiej. Deski zaczynami przybijać od dołu. Najniższe powinny przylegać ściśle do podłoża. Po przybiciu wszystkich desek przestrzeń pomiędzy nimi a skarpą wypełniamy warstwą drenażową ze żwiru zmieszanego z ziemią. Żywotność ścianki przedłużymy, jeśli do desek od strony skarpy przymocujemy papę.

 

Drewno użyte do budowy ścianki musi być zaimpregnowane. Sama ścianka jest, niestety, dużo mniej trwała niż konstrukcje z betonu czy kamienia.


Pobierz wersję pdf: Na skarpie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!