Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Malowane słoje

Zwykle lubimy kontakt z ciepłym w dotyku, naturalnym drewnem. Wszechstronność tego materiału sprawia, że jest on budulcem wielu elementów wykończenia i wyposażenia domu. Jego zróżnicowane funkcje wymagają jednak różnych powłok ochronnych i dekoracyjnych o odmiennych cechach. Jedne wykorzystamy do pokrycia stylowych szafek kuchennych, inne do wykończenia drewnianych podłóg, jeszcze inne...

Zwykle lubimy kontakt z ciepłym w dotyku, naturalnym drewnem. Wszechstronność tego materiału sprawia, że jest on budulcem wielu elementów wykończenia i wyposażenia domu. Jego zróżnicowane funkcje wymagają jednak różnych powłok ochronnych i dekoracyjnych o odmiennych cechach. Jedne wykorzystamy do pokrycia stylowych szafek kuchennych, inne do wykończenia drewnianych podłóg, jeszcze inne – do zabezpieczenia mebli ogrodowych.

Preparaty stosowane na zewnątrz

Dekoracyjne malowanie drewna narażonego na oddziaływanie promieni słonecznych, deszczu i mrozu powinno być zawsze poprzedzone lub połączone z jego impregnacją. „Połączone” dlatego, gdyż impregnowanie niekoniecznie musi stanowić odrębny zabieg; dostępne są obecnie wyroby lakiernicze zawierające również substancje impregnujące.

Jednak konstrukcje szczególnie narażone na niszczenie – stojące na wolnym powietrzu płoty, altany czy pergole – powinny najpierw zostać zaimpregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową w wyspecjalizowanym zakładzie, a dopiero później pomalowane farbą lub lakierem ozdobno-ochronnym.

Preparaty najczęściej używane do dekoracyjnego malowania użytkowanych na zewnątrz elementów drewnianych to lakierobejce impregnujące. W praktyce ich własności oraz sposób użycia nie różnią się – pomijając ich większą lepkość – od cech i metod stosowania impregnatów barwiących (omawiamy je szczegółowo w artykule „Drewno jak stal”, w tym numerze BD).

Jeśli drewno użytkowane poza domem zamierzamy pomalować farbami kryjącymi lub półprzezroczystymi, należy nałożyć na nie podkład z bezbarwnej lakierobejcy i dopiero tak przygotowane pokryć farbą.

Farby i lakiery do drewna we wnętrzach

W domu preparatami lakierniczymi wykańczamy najczęściej boazerie, drewniane sufity, meble z naturalnego drewna czy niemalowaną stolarkę drzwiową oraz wiele innych drobnych przedmiotów. Wprawdzie wewnątrz budynku nie zachodzi w zasadzie szczególna potrzeba impregnowania drewna, niemniej w domach wykańczanych dużą jego ilością pewne elementy warto zabezpieczyć nietoksycznymi impregnatami, zawartymi w niektórych lakierach do wnętrz. Ma to uzasadnienie zwłaszcza dla dużych powierzchni boazerii, skrzydeł drzwiowych czy obłożonych drewnem sufitów – w tych przypadkach wskazane jest działanie według opisanego niżej schematu.

Najpierw malujemy powierzchnię drewna lakierobejcą rozcieńczalnikową (bezbarwną lub kolorową), a po jej wyschnięciu nakładamy bezbarwny lakier nawierzchniowy (może to być lakier rozcieńczalnikowy na bazie żywic alkidowych lub wodorozcieńczalny, akrylowy). W ten sposób zabezpieczamy materiał podkreślamy jego naturalny rysunek, a jednocześnie warstwa nawierzchniowa będzie izolować od kontaktu z substancjami impregnującymi i nada elementom wymagany połysk oraz wytrzymałość. Łatwiej też będzie w przyszłości przeprowadzić odnawianie, gdyż konieczne wtedy przetarcie lakieru nawierzchniowego drobnoziarnistym papierem ściernym nie zatrze rysunku słojów.


Pobierz wersję pdf: Malowane słoje
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x