Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Różne stopnie... trudności - schody

Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)

Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w użytkowaniu.

Ilość rozwiązań pozwala wybrać wariant, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb i upodobań. Bo schody muszą zapewnić komfort tzw. komunikacji pionowej wszystkim mieszkańcom – w tym trzeba pomyśleć o dzieciach, osobach starszych lub mających jakieś problemy ruchowe, nie wolno zapomnieć o czworonogach – ale też mogą być niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza. W realizacji marzeń staną niekiedy na drodze przeszkody nie do pokonania – chociażby ograniczenie przestrzeni czy finanse. Trzeba będzie szukać wówczas rozsądnego kompromisu.

Schody, a właściwie ich rodzaje i możliwości materiałowe, to całkiem obszerna dziedzina z własną terminologią. I właśnie od tego zaczniemy, by stopniowo zagłębić się w szczegóły...

Schody mają duszę!

Schody musi zaprojektować – lub umieścić w projekcie określony rodzaj gotowej konstrukcji – architekt. Warto jednak przygotować się do rozmowy z nim o tym, jakie mają być. Do tego potrzebnych będzie kilka pojęć z budowy i typów schodów.

Budowa schodów – schody wykonuje się z żelbetu, drewna lub metalu. Najczęściej, ze względu na trwałość, odporność ogniową i możliwość nadawania dowolnych kształtów, wykorzystuje się żelbet.

Bieg – nachylona część schodów prowadząca w jednym kierunku i składająca się z jednakowych stopni. Klasyfikuje się w związku z tym schody jednobiegowe, dwubiegowe (biegi prowadzą w jednym kierunku lub są ustawione względem siebie prostopadle bądź równolegle) przedzielone spocznikiem, trzybiegowe (dwa spoczniki) itd.
Podest – pozioma płyta kończąca bieg na piętrze.
Spocznik – pozioma płyta kończąca bieg na półpiętrze.
Podniebienie – spodnia nachylona płaszczyzna biegu.
Dusza – prześwit między biegami w schodach dwubiegowych powrotnych lub pusta przestrzeń w centrum innego typu schodów.
Czoło – boczna krawędź stopnia.
Policzek – a właściwie belka policzkowa, rodzaj konstrukcji na której opiera się stopnie.
Stopnica – pozioma część stopnia, na której stawia się stopę
Podstopnica – pionowa część stopnia, schody ażurowe nie mają podstopnic.
Nosek (naczółek) – część stopnia wysunięta nad podstopnicą i zwiększająca jego płaszczyznę.
Balustrada – zabezpieczenie biegu schodów dla użytkownika. Balustrady mogą być pełne lub ażurowe. Balustrada składa się z tralek (najczęściej pionowych) oraz poręczy.
Dla wygody korzystania ze schodów znaczenie mają przede wszystkim: długość biegu, szerokość stopnia oraz jego wysokość. Żeby ergonomicznie, ale też i elegancko, połączyć parter z piętrem, te wymagania trzeba następnie dopasować do któregoś z typów schodów. A jest ich kilka...

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 05/2006

Karol Gawron

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x