Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian. Z jakiego materiału wybrać rynny? W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania –...
Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)

Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian.

Z jakiego materiału wybrać rynny?

W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania – metalowe i z PVC. Orynnowanie metalowe może być produkowane ze stali powlekanej, aluminium lub miedzi. Wybór rodzaju orynnowania uzależniamy nie tylko od jego kształtu i barwy, ale także lokalizacji domu. Rynny stalowe są bowiem mniej odporne na korozję zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich. Z kolei rynny z PVC mają znacznie większą rozszerzalność cieplną i przy silnym nasłonecznieniu mogą być mniej wytrzymałe i szybciej tracić pierwotną barwę.

Co należy sprawdzić podczas wykonywania rynien przez ekipę budowlaną?

Kontrola orynnowania bezpośrednio na dachu jest raczej nie zalecana, zwłaszcza gdy jest on mocno spadzisty i łatwo z niego spaść... Ponieważ dla prawidłowego funkcjonowania rynien i rur spustowych decydujące znaczenie ma ich szczelność, dlatego przy odbiorze robót powinniśmy polecić ich napełnienie wodą (przy zamkniętych odpływach) do ok. 3/4 wysokości. Potem wystarczy sprawdzić czy nie ma przecieków lub wyraźnego uginania się rynien. Rynny, patrząc na nie z boku, muszą wystawać poza krawędź połaci dachowej o mniej więcej 1/2 swojej szerokości. Natomiast rury spustowe powinny być zamocowane obejmami umieszczonymi bezpośrednio pod kielichami połączeniowymi.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rynny
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x