Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007

Ścianki działowe

Dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od tego, jak zaprojektujemy ich ustawienie, dobierzemy materiał oraz od poprawnego wykonania, zależy funkcjonalność pomieszczeń i komfort życia domowników. Z czego budować ścianki działowe? Wybierając materiał trzeba wziąć pod uwagę izolacyjność akustyczną gotowej ściany tak, by zapewnić komfort użytkowania wydzielonego pomieszczenia oraz możliwość stworzenia w nim korzystnego mikroklimatu. Do wyboru mamy technologie tradycyjne murowane z...

Dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od tego, jak zaprojektujemy ich ustawienie, dobierzemy materiał oraz od poprawnego wykonania, zależy funkcjonalność pomieszczeń i komfort życia domowników.

Z czego budować ścianki działowe?

Wybierając materiał trzeba wziąć pod uwagę izolacyjność akustyczną gotowej ściany tak, by zapewnić komfort użytkowania wydzielonego pomieszczenia oraz możliwość stworzenia w nim korzystnego mikroklimatu. Do wyboru mamy technologie tradycyjne murowane z cegieł, bloczków lub pustaków szklanych oraz lekkie ścianki szkieletowe z płyt g-k. Ścianki murowane wymagają tynkowania lub zamocowania okładzin ściennych, co trzeba uwzględnić przy porównywaniu kosztów różnych technologii. Uzyskanie na nich równej i gładkiej powierzchni tynku będzie bardziej pracochłonne niż przy wykańczaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych czy bloczków gipsowych. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy na ściance będą wieszane ciężkie przedmioty. Zależnie od użytego materiału do budowy ścianki, będą potrzebne odpowiednie mocowania (kołki, śruby itp.)

Tradycyjne ścianki z cegły?

Najbardziej popularnym materiałem do budowy ścianek działowych są cegły pełne, murowane na grubość 12 cm lub – rzadziej – na 6,5 cm; ich wykonanie jest dość pracochłonne. Ścianki te są ciężkie, dlatego stawia się je na zaprojektowanych wzmocnieniach stropów lub na dodatkowej belce żelbetowej opartej na ścianach nośnych. Mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas. Ze względu na nierówną powierzchnię wymagają tynkowania warstwą grubości co najmniej 1,5 cm. Ścianka z cegły dziurawki będzie o około 30% lżejsza, ale będzie słabiej tłumiła dźwięki. Trudniej będzie też zawiesić na niej ciężkie przedmioty – kanały w cegłach utrudniają osadzenie kołków. Ścianki murowane można wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi, co znacznie przyspieszy prace wykończeniowe.

A może z pustaków ceramicznych?

W budynkach wznoszonych z pustaków ceramicznych ścianki działowe najczęściej też murowane są z tych samych materiałów, ale cieńszych – najczęściej grubości 8,8 lub 12 cm. Szybciej wykonuje się ścianki z dużych (50x24 cm) elementów z ceramiki poryzowanej łączonych na pióro i wpust. Zwykle wykańcza się je pocienionymi (grubości 10-12 mm) tynkami gipsowymi nakładanymi za pomocą agregatu lub ręcznie. Ściany z pustaków ceramicznych spełniają standardowe wymagania izolacji akustycznej dla ścianek działowych między pokojami, ale zaleca się dodatkowe ich wyciszenie, gdy oddzielają łazienki i WC. Do wieszania na ścianach szafek trzeba stosować specjalne kołki rozprężne.


Pobierz wersję pdf: Ścianki działowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!