Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 09/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje inteligentne

„Inteligentny dom” to dzisiaj już nie utopia. Oświetlenie, które się włącza, gdy wchodzimy do pokoju, i wyłącza po naszym wyjściu, rolety opuszczające się samoczynnie, gdy zapada zmierzch, podlewanie ogrodu bez naszej kontroli lub sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, tak, żebyśmy czuli się w domu komfortowo... To wszystko można mieć – zintegrowane...

„Inteligentny dom” to dzisiaj już nie utopia. Oświetlenie, które się włącza, gdy wchodzimy do pokoju, i wyłącza po naszym wyjściu, rolety opuszczające się samoczynnie, gdy zapada zmierzch, podlewanie ogrodu bez naszej kontroli lub sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem, tak, żebyśmy czuli się w domu komfortowo... To wszystko można mieć – zintegrowane w jednym inteligentnym systemie.

System automatyki budynku jest niezastąpiony w dzisiejszym, zabieganym świecie. Kontroluje cały dom, dbając o komfort mieszkańców, czuwa nad ich bezpieczeństwem, nadzoruje wszystkie instalacje, nieustannie sprawdzając stan pracy urządzeń i wyłączając niepotrzebnie uruchomione odbiorniki. Oszczędza energię, nasze pieniądze i czas, słowem – ułatwia życie.

Rozbudowany system może wykonać wiele operacji po otrzymaniu tylko jednego, konkretnego polecenia. Zanim wrócimy do domu po dłuższej nieobecności, możemy wcześniej połączyć się z systemem i zapowiedzieć przewidywaną godzinę powrotu. System sam przygotuje dom do normalnego funkcjonowania: zimą włączy ogrzewanie i podniesie temperaturę do takiej, jakiej oczekujemy, latem dla uzyskania podobnego efektu włączy klimatyzację i ochłodzi powietrze w pomieszczeniach. System wentylacyjny zacznie działać z większą wydajnością i przewietrzy na nasze przybycie wszystkie pomieszczenia. Kiedy będziemy na miejscu, wyłączy się system alarmowy, odsłonią rolety i żaluzje, a wieczorem – zapali się światło.

Możliwości systemu brzmią zachęcająco, ale wiele osób obawia się, że wymagać on będzie skomplikowanych instalacji i poprowadzenia w ścianach grubych wiązek kabli: nic bardziej błędnego! Zakładanie systemu jest stosunkowo proste, pod warunkiem, że jego projekt i wykonanie powierzymy wykwalifikowanemu zespołowi z wybranej firmy.

BUDOWA INSTALACJI INTELIGENTNEJ

Systemy automatyki domowej składają się z modułów sterujących: nadajników, które sterują pracą urządzeń i współpracujących z nimi odbiorników sterujących. W niektórych rozwiązaniach wszystkie te elementy są połączone z jednostką centralną, która zbiera informacje z pomieszczeń i od urządzeń, analizuje je, a następnie przesyła zbiorcze sygnały sterujące do odbiorników.

Sposób połączenia nadajników z odbiornikami i ewentualnie z jednostką centralną zależy od konkretnego rozwiązania systemowego. Jedną z możliwości jest dołożenie w czasie wykonywania instalacji elektrycznej jednego, dodatkowego przewodu, który będzie łączył nadajniki i odbiorniki sterujące umieszczone w puszkach elektrycznych i w rozdzielni. Inne systemy wymagają poprowadzenia nietypowej instalacji elektrycznej. Są też takie, które można podłączyć do tradycyjnej instalacji elektrycznej i jest to możliwe bez żadnych jej przeróbek, ponieważ komunikacja odbywa się drogą radiową. Dlatego takie rozwiązania są idealne nie tylko dla domów nowych, ale również tych już użytkowanych.

W zależności od tego jaki system wybierzemy (komunikacja przez przewód magistralny, bądź bezprzewodowa) zależy lokalizacja elementów sterujących. W pierwszym przypadku będą one umieszczone w szafach sterowniczych, w drugim w pogłębionych puszkach podtynkowych.

Od tego jaki system wybierzemy zależą również możliwości jego późniejszej rozbudowy. Systemy przewodowe trzeba zaplanować na początku budowy, ponieważ późniejsza zmiana koncepcji wiąże się, niestety, z koniecznością układania dodatkowych przewodów. Komunikacja bezprzewodowa natomiast pozwala na stopniową rozbudowę systemu i czasowe rozłożenie kosztów, bez wcześniejszego planowania.

Niewiele osób tak naprawdę wie, co potrafi „inteligentny dom”: jak duże są możliwości sterowania jego instalacjami i jak dalece może to ułatwić życie. Często nawet rezygnujemy z zamontowania pewnych, przydatnych urządzeń, gdyż zniechęca nas do nich dodatkowa praca, jaką trzeba włożyć w ich obsługę, przykładowo ręczne otwieranie markiz lub rolet, regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu za pomocą głowicy termostatycznej czy nawet codzienne podlewanie trawnika wężem. A życie może być takie proste! Wystarczy tylko dobrze zaprojektowany i wykonany system.

 

Monika Kuśnierczyk

Pełny artykuł w PDF: Instalacje inteligentne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 09/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 09/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x