Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 09/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Sklep ze stolarką. Ujmująco mili sprzedawcy – prezentują ofertę, mówią przekonująco... Podobnie jest w każdym sklepie i „salonie sprzedaży”. Jak ocenić, które z zapewnień są prawdą, a które tylko chwytem marketingowym? Kiedy wybiera się okna, należy zawsze żądać karty wyrobu, która zawiera najważniejsze informacje o danym produkcie. Z karty dotyczącej okien dowiemy się: kto...

Sklep ze stolarką. Ujmująco mili sprzedawcy – prezentują ofertę, mówią przekonująco... Podobnie jest w każdym sklepie i „salonie sprzedaży”. Jak ocenić, które z zapewnień są prawdą, a które tylko chwytem marketingowym?

Kiedy wybiera się okna, należy zawsze żądać karty wyrobu, która zawiera najważniejsze informacje o danym produkcie. Z karty dotyczącej okien dowiemy się:

  • kto jest ich producentem
  • z jakich materiałów zostały wykonane ich poszczególne elementy
  • do jakich warunków eksploatacyjnych są przeznaczone
  • jaka jest ich dźwiękochłonność
  • jakie są ich parametry wpływające na energooszczędność.
Ponadto musi być umieszczony na niej znak budowlany „B” oraz numer i data wydania deklaracji zgodności. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek sporu na temat właściwości zakupionych okien, nabywca ma prawo się odwołać do parametrów określonych w deklaracji zgodności, której numer i data wydania podane były w karcie wyrobu.

Wymienione właściwości decydują o jakości produktu. Jeżeli chcemy w pełni świadomie podjąć decyzję o zakupie okien, warto się z nimi zapoznać bliżej.

RAMY

Jakość profili okiennych zależy od ich sztywności i możliwości zamocowania szyb antywłamaniowych. Obecnie technologia produkcji różnych profili jest na tyle nowoczesna, że trudno obiektywnie osądzić, które z nich są lepsze. Ze względu na materiał użyty do produkcji profili rozróżnia się ramy:

DREWNIANE

Do ich wyrobu najczęściej używa się drewna sosny lub świerku, rzadziej drzew liściastych, np. dębu. Wiele okien wykonuje się też z azjatyckiego drewna mahoniopodobnego o nazwie red meranti.

Uwaga! Istnieje wiele odmian gatunku red meranti, z których nie wszystkie nadają się do produkcji okien. Jeżeli okno z meranti jest znacznie lżejsze od swojego sosnowego odpowiednika – lepiej zrezygnować z zakupu: to sygnał wątpliwej trwałości ramy i całego okna. Współczesne ramy drewniane powstają według najnowszej technologii, to znaczy z materiału klejonego warstwowo. Dzięki temu udało się wyeliminować uciążliwą cechę okien drewnianych, tj. paczenie.

PVC

Tworzywo pod nazwą PVC (ang. polyvinyl chloride – polichlorek winylu, czyli PCW) produkowane jest z surowców kopalnych: soli kuchennej i ropy naftowej. Profile PVC są sztywne i stabilne – dzięki umieszczonym w nich stalowym wkładom – a przy tym lekkie, co zawdzięczają komorowej budowie. Niestety, w razie uszkodzenia mechanicznego nie można ich naprawić.

Występują w bogatym wyborze kolorów (białe ramy są zawsze tańsze niż kolorowe). Mogą być także zdobione okleiną, która upodobnia okna z tworzywa do drewnianych.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Okna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 09/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 09/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x