Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom gotowy

Tadeusz LipskiBudowa nie musi zabierać czasu potrzebnego na inne cele. Nie musi też trzymać nas w nerwowym napięciu i przysparzać stresów. Wystarczy, że wybierzemy projekt z katalogu, dokonamy wpłaty, wskażemy miejsce i najpóźniej za trzy miesiące będzie stał nasz wymarzony dom. To główna, lecz nie jedyna korzyść z zakupu prefabrykowanego...

Budowa nie musi zabierać czasu potrzebnego na inne cele. Nie musi też trzymać nas w nerwowym napięciu i przysparzać stresów. Wystarczy, że wybierzemy projekt z katalogu, dokonamy wpłaty, wskażemy miejsce i najpóźniej za trzy miesiące będzie stał nasz wymarzony dom. To główna, lecz nie jedyna korzyść z zakupu prefabrykowanego domu szkieletowego.

Technologia rodem z Kanady

Domy szkieletowe, zwane popularnie „kanadyjczykami”, to budynki, których konstrukcję stanowi drewniany szkielet. Między elementami nośnymi umieszcza się materiał termoizolacyjny (najczęściej jest to wełna mineralna) i folie: od zewnątrz wiatroizolacyjną, a od wewnątrz domu – paroizolacyjną. Szkielet ścian zewnętrznych jest obustronnie obity płytami OSB. Okładzinę ścian wewnętrznych stanowią najczęściej płyty gipsowo-kartonowe. Elewacja domu może być wykonana z desek tzw. szalówek, sidingu winylowego, płytek elewacyjnych imitujących klinkier lub może to być ściana osłonowa z naturalnego klinkieru.

Izolacyjność termiczna ścian szkieletowych jest wystarczająco dobra. Ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi przeważnie między 0,3 a 0,2 W/(m2•K). Zwiększając grubość ścian i warstwy ociepleniowej można osiągnąć współczynnik U równy nawet 0,13 W/(m2•K). Taka izolacyjność termiczna pozwala znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Zapewnia też odpowiedni komfort cieplny domownikom.

Jak każda technologia, również szkieletowa ma pewne wady. Domy o szkielecie drewnianym nie są tak wytrzymałe i trwałe jak domy murowane. Chociaż te wykonane bez błędów postoją 100 i więcej lat. Domy budowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego mają mniejszą odporność na działanie ognia i podwyższonych temperatur. Zastosowanie od zewnątrz elewacji z niepalnych materiałów, a od wewnątrz wykończenie ogniochronną płytą g-k (o oznaczeniu GKF) zabezpieczy drewniany dom szkieletowy przed ewentualnym pożarem).

Domy warte swej ceny

Domy prefabrykowane są nieco droższe od tych o podobnej konstrukcji, ale budowanych systemem gospodarczym. Istnieje jednak kilka istotnych powodów, dla których warto zdecydować się na taką technologię:

  • czas – budowa zwykłego kanadyjczyka, wraz z oczekiwaniem na zamówiony materiał, trwa zwykle 4-8 miesięcy. Na dom prefabrykowany trzeba czekać od miesiąca do trzech, w zależności od firmy, projektu, stopnia wykończenia. Można wpłacić pieniądze przed wakacjami i już po powrocie z urlopu rozpocząć wykańczanie i meblowanie nowej siedziby;
  • profesjonalizm – technologia szkieletowa, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Nie buduje się u nas wielu takich domów, więc ilość firm specjalizujących się w tego typu inwestycjach też nie jest duża. Firmy produkujące szkieletowe domy prefabrykowane działają u nas od wielu lat i zdążyły zdobyć spore doświadczenie. Dla nich ta technologia nie ma tajemnic. Kupując gotowy dom najczęściej możemy mieć pewność, że będzie on solidnie wykonany i zmontowany;
  • gwarancja – producenci prefabrykowanych domów szkieletowych udzielają kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji na swoje domy. Obejmuje ona elementy konstrukcyjne, a czasem także wykończeniowe. W razie jakiejkolwiek usterki, naprawa dokonywana jest nieodpłatnie;
  • wygoda – dziś mało kto ma czas, by ślęczeć na budowie kontrolując i poganiając robotników. To samo dotyczy dostaw materiałów. O ileż wygodniej jest zamówić gotowe elementy domu i czekać, aż zostaną zmontowane w fabryce, przywiezione na posesję i połączone w całość.
Ważne jest także to, że w domach prefabrykowanych wbudowane materiały nie są narażone na kaprysy pogody, ponieważ całe elementy montuje się w suchych ogrzewanych halach produkcyjnych. Montaż domu można zaś przeprowadzić nawet w zimowe miesiące na przygotowanych wcześniej fundamentach. Odpada też sprzątanie terenu po robotnikach. Montaż jest bowiem „czysty”.

Tadeusz Lipski

Pobierz wersję pdf: Dom gotowy
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x