Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jakie ogrzewanie dla alergika?

Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja...

Centralne ogrzewanie jest jedną z podstawowych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie życia. O tym, jaki system zastosujemy w swoim domu decyduje cena, komfort użytkowania, walory wizualne... Dla alergika najważniejsze jest jednak, który rodzaj ogrzewania jest dla niego najlepszy. Który wybrać?

Grzejniki przekazują ciepło na drodze promieniowania i konwekcji. Konwekcja – inaczej: ruch ogrzanego powietrza w pomieszczeniu – jest odpowiedzialna za wzbijanie kurzu z podłogi, co jest zjawiskiem niekorzystnym dla alergika. Grzejnik ogrzewa otaczające go powietrze. Ciepłe powietrze, jako lżejsze, unoszone jest do góry, a na jego miejsce napływa od dołu chłodniejsze. Promieniowanie natomiast polega na przekazywaniu ciepła w postaci fal elektromagnetycznych.

Grzejnik oddający ciepło na drodze promieniowania ogrzewa nie powietrze, tylko powierzchnie (np. meble, ściany, człowieka, który znajduje się w pomieszczeniu). Powietrze ogrzewa się w sposób pośredni – od ścian i sprzętów. Jaki będzie udział procentowy poszczególnych typów przekazywania ciepła, zależy od rodzaju ogrzewania.

Tradycyjne grzejniki, montowane na ścianie, oddają ciepło przede wszystkim przez konwekcję, w mniejszym stopniu na drodze promieniowania. Ogrzewanie płaszczyznowe – w którym grzejnikiem jest płaszczyzna podłogi, ściany lub sufitu – przekazuje większość ciepła przez promieniowanie.

Jakie jeszcze argumenty warto wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj ogrzewania?

Przy temperaturze powierzchni grzewczej wyższej niż 60°C rozpoczynają się procesy suchej destylacji pyłów organicznych i przypiekanie ich na powierzchniach grzejników. Produkty tych procesów (np. amoniak) drażnią błony śluzowe nosa, dając bardzo nieprzyjemne odczucie suchości w ustach, zwłaszcza w okresach mrozu. Dlatego w domu alergika należy tak zaprojektować instalację c.o., żeby nie została przekroczona podana powyżej temperatura.

 

Iwona Małkowska
Pobierz wersję pdf: Jakie ogrzewanie?
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x