Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty - ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Jaki grunt jest najlepszy?Dom jednorodzinny najlepiej wznosić na gruntach niespoistych – piasek i żwir oraz spoistych – glina, ił. Należy wystrzegać się budowania na gruntach organicznych – torf, namuł. Może się zdarzyć, że np. w wyniku wcześniejszych działań grunt został przemieszany. Także w takim przypadku budowa będzie utrudniona. Zaleca...

1. Jaki grunt jest najlepszy?

Dom jednorodzinny najlepiej wznosić na gruntach niespoistych – piasek i żwir oraz spoistych – glina, ił. Należy wystrzegać się budowania na gruntach organicznych – torf, namuł. Może się zdarzyć, że np. w wyniku wcześniejszych działań grunt został przemieszany. Także w takim przypadku budowa będzie utrudniona.

Zaleca się wykonywanie badań geotechnicznych. Polegają one na zrobieniu kilku próbnych odwiertów i zbadaniu próbek gruntu. Są dość kosztowne i większość inwestorów poprzestaje na wypytaniu sąsiadów, jak wysoko jest w okolicy woda, jaki jest grunt i jakie fundamenty mają w swoich domach. W wielu przypadkach uzyskana w ten sposób wiedza może okazać się niewystarczająca.

2. Wykopy

Jeśli budujemy na działce uzbrojonej, musimy dokładnie znać przebieg znajdujących się w ziemi instalacji. W ich pobliżu prace powinno się wykonywać tylko ręcznie i w odległości nie mniejszej niż 50 cm od przewodów. Wykonując wykopy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego nachylenia ich boków – osuwająca się ziemia jest niebezpieczna. Kąt nachylenia skarpy zależy od rodzaju gruntu – w piaszczystym powinien wynosić maks. 34°, w gliniastym może być bardziej stromy – 50-60°.

Po wytyczeniu fundamentów należy zdjąć wierzchnią warstwę gleby, czyli humus – ma on zazwyczaj grubość 10-30 cm. Jest to żyzna ziemia, którą najlepiej potem wykorzystać w ogrodzie. Aby do wykopu nie spływała woda opadowa, należy zrobić wokół niego rowek odwadniający. Nie należy robić wykopu głębszego niż przewidziany w projekcie i pozostawiać go na zimę. Fundament powinien zostać wylany najdalej w kilka dni po wykonaniu wykopu.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x