Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór projektu

Ograniczając powierzchnię domu, a tym samym koszt jego budowy, powinniśmy rezygnować z pomieszczeń dodatkowych, jak np. pokój gościnny czy gabinet - nigdy z gospodarczych. Piętrowy czy parterowy? A może z piwnicą? To, czy dom może być parterowy, czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki. Dom parterowy o prostej konstrukcji...

Ograniczając powierzchnię domu, a tym samym koszt jego budowy, powinniśmy rezygnować z pomieszczeń dodatkowych, jak np. pokój gościnny czy gabinet - nigdy z gospodarczych.

Piętrowy czy parterowy? A może z piwnicą?

To, czy dom może być parterowy, czy piętrowy często zależy od kształtu i wielkości działki. Dom parterowy o prostej konstrukcji jest najwygodniejszy, łatwy w budowie i pasuje do każdego otoczenia. Jest jednak najbardziej wymagający pod względem wielkości i proporcji działki. Do postawienia domu parterowego o powierzchni 150 m2, potrzebna jest większa działka niż do zbudowania piętrowego domu tej samej wielkości – w parterowym wszystkie pomieszczenia trzeba zmieścić na jednym poziomie, podczas gdy w piętrowym rozkłada się je na dwie kondygnacje. Dom piętrowy pozwala wyraźnie oddzielić część dzienną od nocnej, ale jest niechętnie wybierany przez inwestorów ze względu na złe skojarzenia z polską „kostką” z minionych lat. Jednak jeżeli ma kształt zbliżony do sześcianu, jest potencjalnie najbardziej energooszczędny – ma mało ścian zewnętrznych w stosunku do wielkości wnętrza. Dom z użytkowym poddaszem to najbardziej obecnie popularny rodzaj domu jednorodzinnego – łączy zalety, ale i wady domu parterowego oraz piętrowego. O możliwości budowy piwnicy decydują rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Dom podpiwniczony to dzisiaj rzadkość, gdyż jego całkowity koszt może być wyższy o ponad 30 proc. od takiego samego domu bez piwnicy. Dlatego wielu inwestorów woli postawić niepodpiwniczony, ale o 1/3 większy.

Jak oszacować optymalną powierzchnię naszego domu?

W Polsce najczęściej budowane są domy o powierzchni użytkowej 150 m2 (z wyjątkiem woj. mazowieckiego, gdzie średnia to 180 m2). W takim budynku może wygodnie mieszkać 4-5-osobowa rodzina. Projektując powierzchnię domu warto założyć sobie tę wielkość jako graniczną – a jeżeli ma w nim mieszkać więcej niż 5 osób, na każdą kolejną dodać 15 m2 – i podzielić między kuchnię, 2-3 łazienki, pokój dzienny, sypialnie – w zależności od potrzeb – gabinet, pracownię itd.
Trzeba pamiętać, że standardem są dzisiaj garderoby i spiżarki, a brak piwnic wymusza konieczność umieszczania na parterze pomieszczeń gospodarczych i technicznych (kotłowni). Komunikacja – czyli korytarze, hol, schody – nie powinny zajmować więcej niż 10-15 proc. powierzchni ogólnej bez garażu.
Warto pamiętać, że im większy dom, tym większe koszty – nie tylko budowy, ale też eksploatacji. Na podstawie powierzchni domu, można oszacować jego przybliżony koszt. Przyjmuje się, że 1 m2 domu to 1500-3000 zł.

Dom z poddaszem użytkowym?

Za domem półtorakondygnacyjnym z użytkowym poddaszem przemawia funkcjonalny podział na strefy: dzienną – na parterze i nocną – na poddaszu. Stosunkowo mały rzut parteru pozwala zmieścić go na niewielkiej działce. Ciekawa jest też bryła z atrakcyjnym dachem. Minusem są skosy w pomieszczeniach na poddaszu, schody wewnętrzne, bardzo trudna – często niemożliwa – rozbudowa i wysokie koszty dachu (duże, skomplikowane połacie z oknami dachowymi). Ten typ domu nie wydaje się najlepszy, ale jest najczęściej wybierany przez budujących, którzy nie mogą postawić budynku parterowego, a za wszelką cenę chcą uniknąć piętrowego. Uwaga! Najczęstszym błędem inwestorów jest przerabianie na siłę atrakcyjnego projektu domu parterowego, na niewłaściwy projekt półtorakondygnacyjny.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Wybór projektu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x