Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wilgoć w domu

Wilgoć jest doskonale widoczna na szybach i lustrach, ale ta wykraplająca się na elementach konstrukcyjnych budynku czy na powierzchniach ścian, ukryta za meblami, może być dla nas przykrą niespodzianką!
08_bd1_str87_m 
 (fot. Aquapol)

Stale podwyższony poziom wilgotności oddziałuje niekorzystnie nie tylko na zdrowie mieszkańców, ale także na izolacyjność cieplną i trwałość przegród budowlanych. Na każdym etapie budowy i eksploatacji należy zatem zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu budynku. Na budowie trzeba dbać o to, aby wilgoć związana zarówno z wytwarzaniem materiałów do budowy przegród, (tzw. technologiczna), jak i powstała wskutek stosowania zapraw i betonów (wilgoć budowlana) mogła odparować. Prac wykończeniowych nie powinno się rozpoczynać, zanim mury dostatecznie nie wyschną.

Najprostszą metodą na zbadanie stanu wilgotnościowego przegród jest nawiercenie przynajmniej sześciu otworów w ścianie, a następnie obejrzenie materiału zebranego z wiertła. Jeżeli okruchy tworzą zwartą mokrą masę, należy wstrzymać się z wykonywaniem dalszych robót budowlanych.

O odpowiedni poziom wilgotności należy dbać także podczas eksploatacji, gdyż w użytkowanym domu stale wytwarza się pewna ilość pary wodnej, powstająca chociażby podczas gotowania, prania, czy kąpieli – powinna ona być sprawnie usuwana – dlatego bardzo dużą rolę przypisuje się skutecznej wentylacji.

Co szkodzi alergikom... i domowi

Zła wentylacja. W domach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj wentylację grawitacyjną, znacznie rzadziej – droższą od niej – mechaniczną. Niewłaściwe działanie pierwszej spowodowane jest zazwyczaj za słabym ciągiem w kanale wentylacyjnym z jednego (lub kilku) poniższych powodów:
 • zbyt mały przekrój kanału,
 • jego chropowata powierzchnia,
 • nieszczelności,
 • niedrożność,
 • niewłaściwe wyprowadzenie ponad dach.
Najczęściej jednak powodem źle funkcjonującej wentylacji jest brak dostatecznego napływu powietrza zewnętrznego lub po prostu brak kanałów wentylacyjnych w poszczególnych pomieszczeniach. Podstawowy układ wentylacji grawitacyjnej powinien zapewniać napływ powietrza zewnętrznego przez nawiewniki okienne (jeśli w domu zamontowane są szczelne okna) we wszystkich pomieszczeniach oraz odprowadzenie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne w łazience, w.c. i kuchni.

Warunkiem funkcjonowania takiego układu będzie zapewnienie możliwości przemieszczania się powietrza między poszczególnymi pomieszczeniami przez, np. podcięcie drzwi (ok. 1 cm szpara u dołu) lub zamontowanie w nich kratek bądź tulei wentylacyjnych. W łazienkach i kuchni warto też zamontować wentylatory wywiewne intesyfikujące wymianę powietrza w czasie korzystania z tych pomieszczeń.

Błędy wykonawcze i awarie domowe…

Przyczyną zawilgocenia budynku, objawiającego się zaciekami na ścianach, mogą być:
 • nieumiejętnie wykonane lub uszkodzone pokrycia dachowe,
 • nieszczelne rynny lub rury spustowe, które powodują zacieki na ścianach,
 • źle wykonane izolacje i obróbki,
 • nieszczelności przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych.
Wilgotne i zimne ściany parteru, a z czasem – także pojawienie się zagrzybienia, to typowe skutki braku lub nienależytego wykonania izolacji poziomej. W takim domu wilgoć jest kapilarnie podciągana z głębszych warstw gruntu przez ściany z parteru; poziom wilgotności podnosi się także wskutek zawilgocenia wierzchnich warstw gruntu przez opady.

Kolejny problem – woda w piwnicy – zazwyczaj pojawia się gdy brak izolacji pionowej – przeciwwilogociowej i/lub przeciwwodnej. Ta druga powinna pojawić się w domach posadowionych na gruncie nieprzepuszczalnym, w których woda opadowa gromadzi się w rozluźnionym gruncie i następnie przepływa do piwnic. Gdy zaś grunt jest przepuszczalny lub nieprzepuszczalny tylko w warstwie przypowierzchniowej wówczas wystarczy pionowa izolacja przeciwwilgociowa.

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2008

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x