Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dlaczego pompa ciepła

W roku 2007 sprzedano w Europie 500 000 pomp ciepła. W Polsce tylko (i aż) 3200, ale krajowe zapotrzebowanie na pompy ciepła rośnie ostatnio w imponującym tempie 50% rocznie.

Dlaczego pompa ciepła 
Dlaczego zaczynamy nasz cykl poradnikowy od liczb, od porównań Polski z Europą? Bo żaden argument nie działa tak silnie jak przykład innych (teoria „owczego pędu”).

Opowiadał mi Martin Forsén – szef zarówno szwedzkiego stowarzyszenia pomp ciepła jak i europejskiego EHPA – że w Szwecji przełomowe przyśpieszenie zamówień na pompy ciepła (p.c.) obserwowano w tych okolicach, gdzie liczba domów z p.c. przekraczała 10%.

Przy takim nasyceniu p.c. u sąsiadów inni też chcą to mieć (neighbour effect). Obecnie w Szwecji 95% nowo budowanych domów ma p.c. W Polsce ten wskaźnik można szacować na 2–3%.

Dlaczego p.c. osiąga tak wielką popularność? Są dwa podstawowe powody:

  • To najtańszy sposób pozyskiwania energii cieplnej do ogrzewania domu i c.w.u., choć niskie wydatki eksploatacyjne trzeba okupić dość znacznym kosztem inwestycji (w Europie ten koszt jest kompensowany systemem ulg i zachęt finansowych).
  • To proekologiczne rozwiązanie ogrzewania domu i c.w.u., co w Europie jest bardzo ważkim argumentem, a w Polsce niekoniecznie.
Z obu tych powodów Europa stawia na pompy ciepła, a Polska – z odroczonym na parę lat „wyrokiem” ekologicznym – też musi zdać sobie wreszcie sprawę, że... leży w Europie.

Pełny artykuł w PDF: Dlaczego pompa ciepła

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2009Zamów ten numer

Budujemy Dom 1-2/2009

Planujesz budowę domu? A może już budujesz? Zatrzymaj się na chwilę i przeczytaj raport o budowaniu domu antyalergicznego w styczniowym Budujemy Dom. więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe