Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja z rekuperatorem

Odpowiedzią na wszelkie niedostatki naturalnego wentylowania budynków jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tezę tę potwierdzają inwestorzy, którzy w taki rodzaj wentylacji wyposażyli swój dom. Choć cała inwestycja wymaga sporych nakładów finansowych, to jej zalety: świeże, czyste powietrze niezależnie od warunków atmosferycznych i znaczące obniżenie kosztów ogrzewania, sprawiają, że coraz więcej budujących własny dom decyduje się na taką instalację.

Piony wentylacyjne na poddaszu
Piony wentylacyjne na poddaszu
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia kontrolowany wypływ i napływ powietrza i – co najważniejsze, umożliwia odebranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono usunięte na zewnątrz. Ciepło to jest następnie przekazywane powietrzu wpływającemu do wnętrza domu, dzięki czemu odzyskuje się część ciepła, które w wentylacji naturalnej jest bezpowrotnie tracone. Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu, a to oznacza konkretne oszczędności. To istotna zaleta tego typu wentylacji.

PROJEKT

Optymalne funkcjonowanie instalacji wentylacyjnej może zapewnić tylko dokładne obliczenie oporów w przewodach wentylacyjnych i dobranie odpowiednich ich długości i średnic. Bez dobrego projektu nie uda się tak dobrać urządzeń, w tym rekuperatora, aby jego wentylatory były w stanie zapewniać wymaganą wydajność wentylacji, ani też właściwie zmontować całej instalacji.

Niefachowo wykonana instalacja może być powodem niedostatecznej lub nadmiernej wentylacji, a więc nie przyczyni się do oszczędności energii, może też nadmiernie hałasować, powodować przeciągi czy zanieczyszczać ściany wokół otworów nawiewnych (anemostatów). Projekt powinien zatem wykonać specjalista z doświadczeniem w projektowaniu instalacji do domów jednorodzinnych. Projektant instalacji powinien:

– zaplanować trasy kanałów wentylacyjnych (wykonanych z gładkich przewodów, przez które powietrze przesuwa się prawie bez szumów): można je umieścić w sufitach podwieszanych, na poddaszu, w ściankach kolankowych lub odpowiednich szachtach instalacyjnych;

– dobrać średnicę przewodów i przepustnic regulacyjnych oraz rekuperator o odpowiednich parametrach – najlepiej z płynną regulacją prędkości wentylatora (im większe możliwości regulacji, tym większe oszczędności energii);

– doprowadzić do każdego z pomieszczeń budynku co najmniej jeden przewód wentylacyjny;

– rozmieścić kanały wentylacyjne tak, by powietrze wywiewane było z łazienek, toalet i kuchni, a nawiewane do sypialni, pokoi dziennych, salonu i gabinetu;

– zapewnić swobodną wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami, a więc zaznaczyć w opisie projektu, jakie podcięcia lub otwory wentylacyjne należy zapewnić w drzwiach;

– zaplanować ocieplenie kanałów przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane (piwnica, poddasze).

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x