Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Właściciele jednorodzinnych domów chcą mieć w kranie zdrową, smaczną wodę bez zapachów i myć się w miękkiej i nie wysuszającej skóry. Zależy im, by woda nie osadzała zanieczyszczeń w rurach instalacji hydraulicznej i grzewczej oraz nie niszczyła drogich urządzeń. W celu uzyskania takiej wody są skłonni zastosować nowoczesne technologie, które pomagają ją uzdatnić bez względu na to czy czerpana jest z własnej studni, czy płynie z wodociągu.

Uzdatnianie wody
(fot. Econet)
Po rozmowach z właścicielami domów jednorodzinnych trudno jednoznacznie przesądzić, czy lepiej jest używać wody z wodociągu, czy z własnej studni. Praktyka pokazuje, że wodę z obu źródeł trzeba uzdatniać. W zależności od stopnia rozbudowania sytemu uzdatniania wody jest to mniej lub bardziej kosztowne.

Wymaga kontroli i obsługi. Korzystanie z wody wodociągowej oceniane jest przez użytkowników jako wygodne i bezpieczne, ponieważ do kranu płynie woda wcześniej przebadana i na bieżąco kontrolowana przez służby wodociągowe. Jednak fakt, że nie zawiera szkodliwych dla zdrowia bakterii i zanieczyszczeń, nie oznacza jeszcze, że nie trzeba jej dodatkowo uzdatniać we własnym zakresie. Dezynfekowana chlorem nieprzyjemnie smakuje i pachnie. Bywa twarda, więc pozostawia osady na sanitariatach i w instalacjach. Koszt jej zmiękczenia i niwelowania zapachu trzeba dodać do ceny wody z wodociągu, która coraz bardziej wzrasta i jest stałą pozycją w budżecie domowym.

Powszechnie sądzi się, że używanie wody z własnej studni jest tańsze od wodociągowej, ponieważ użytkownicy ponoszą tylko koszt wykonania studni, a potem energii elektrycznej zużywanej przez pompę tłoczącą wodę. Tymczasem budowa studni, szczególnie głębinowej, bywa bardzo kosztowna i niezwykle rzadko się zdarza, że nie ma potrzeby uzdatniania czerpanej z niej wody.

Oprócz kupna odpowiednich filtrów, przed i po ich założeniu trzeba zbadać wodę, a potem regularnie powtarzać analizy oraz ponosić koszty serwisowania i obsługi filtrów. W ciągu roku generuje to określone koszty. Wniosek z rozmów jest jeden – za dobrą jakość wody z wodociągu, jak i z własnej studni musimy płacić. Warto to jednak robić w trosce o własne zdrowie oraz o stan instalacji i urządzeń domowych.

NAJPIERW BADANIE

Jedyną drogą do poznania jakości wody, czyli jej składu fizycznego, chemicznego i bakteriologicznego jest wykonanie analiz. Aby specjaliści mogli odpowiednio dobrać technologię uzdatniania wody, powinni otrzymać wyniki analizy podstawowej i rozszerzonej. Podstawowa określa właściwości fizyczne wody, czyli barwę, mętność, zapach i smak. Rozszerzona – właściwości chemiczne, w tym zawartość jonów amonowych, azotanów i azotynów, chlorków, żelaza, manganu oraz utlenialność. Rozszerzona analiza składu wody, w zależności od stopnia szczegółowości badania, kosztuje od 300 do 700 zł.

Badanie wody możemy wykonać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych albo w laboratoriach: ochrony środowiska; wydziałów sanitarnych wyższych uczelni; prywatnych mieszczących się na przykład przy firmach sprzedających filtry.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x