Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Kanalizacja

Odprowadzenie ścieków to najpoważniejszy problem w domowej kanalizacji. Kanalizacja zbiorcza, szambo i oczyszczalnia to kompletnie różne rozwiązania. Natomiast instalacja wewnątrz budynku powinna działać bezawaryjnie i być wykonana tak by nie było jej widać słychać ani czuć.

Kanalizacja zbiorcza

Kanalizacja
(fot. Wavin)

Jeśli działka jest na terenie skanalizowanym to zwykle jest obowiązek przyłączenia domu do sieci. Jednak i tam gdzie takiego obowiązku nie ma, to nawet przy dość wysokich kosztach przyłączenia kanalizacja zbiorcza zwykle okazuje się najwygodniejszym i stosunkowo tanim eksploatacyjnie rozwiązaniem.

 

Budowa przyłącza wymaga jedynie uzgodnienia warunków przyłączenia z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym (właścicielem sieci). Zamiar budowy przyłącza trzeba też 30 dni wcześniej zgłosić do starostwa powiatowego. Jeśli urząd nie wniesie w tym czasie sprzeciwu, to można rozpocząć prace.

 

Uwaga!W rozliczeniu za odprowadzenie ścieków standardowo przyjmuje się, że ich objętość jest równa ilości zużytej wody wodociągowej. Jeśli woda z wodociągu ma być używana do podlewania ogrodu, warto uzyskać zgodę na założenie drugiego wodomierza i rozliczanie się z przedsiębiorstwem wod.-kan. tylko za taką ilość ścieków, jaka odpowiada faktycznemu zużyciu wody w domu.

Szambo

Popularne szambo, czyli formalnie „szczelny, bezodpływowy zbiornik na ścieki” jest stosunkowo tanie inwestycyjnie, ale drogie w eksploatacji. Wadą jest też niewygoda związana z opróżnianiem zbiornika. Zbiorników bezodpływowych nie wolno sytuować w miejscach narażonych na powodzie oraz zalanie wodami opadowymi (np. w obniżeniach terenu).

 

Jeśli pojemność zbiornika nie przekracza 10 m3, to wystarczy, gdy w zabudowie jednorodzinnej znajdzie się on w odległości min. 15 m od studni oraz 2 m od granicy działki lub drogi oraz 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (nie dotyczy to np. garażu i kotłowni). Może być też umieszczony bliżej granicy działki, jeśli sąsiaduje z podobnymi urządzeniami na drugiej działce.

 

Zbiornik musi być wyposażony w pokrywę z włazem oraz rurę wentylacyjną (odpowietrzenie) wyprowadzoną co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!