Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2012

Nawierzchnie z kostki brukowej

Na ścieżkach wokół domu oraz na podjeździe i parkingu przydomowym warto mieć nawierzchnię utwardzoną. Świetnie nadaje się do tego kostka brukowa, produkowana z różnych materiałów w wielu wzorach i kolorach.

Nawierzchnie z kostki brukowej
(fot.Drewbet)
Na utwardzanie nawierzchni przy domu pora jest wtedy, kiedy już wiadomo, gdzie będzie brama wjazdowa i podjazd, a gdzie ścieżki, zieleń, grill, altana czy plac zabaw dla dzieci. Na małej działce utwardza się zwykle ścieżkę od furtki do drzwi wejściowych i podjazd do garażu lub miejsca do parkowania samochodów. Jeśli działka jest duża, utwardzić też można dojścia od furtki do tarasu, do warzywniaka czy do letniej kuchni.

 

Jeśli nie utwardzimy często przemierzanych szlaków, na trawniku utworzą się wzdłuż nich nieładne linie wydeptanej trawy, z błotem i kałużami w deszczowe dni, jeśli gleba jest gliniasta.

 

Z rozmiarami powierzchni utwardzonych nie warto przesadzać, aby nie upodobnić działki do parkingu przed supermarketem i nie stworzyć problemów z odprowadzaniem wody deszczowej.

Planowanie nawierzchni

Nawierzchnie wokół domu można zaprojektować samodzielnie na planie działki – najlepiej w skali 1:100–1:50, z zaznaczonymi budynkami, elementami małej architektury, drzewami, krzewami, rabatami, altaną, oczkiem wodnym, placem zabaw i miejscem na grilla. Jednakże układu ścieżek lepiej nie planować tylko na papierze, lecz wyznaczyć je także w terenie.

 

Minimalna szerokość podjazdu wynosi 3 m, a minimalne wymiary miejsca postojowego na samochód osobowy – 2,5 × 5 m. Ścieżka od furtki do drzwi wejściowych powinna mieć szerokość 1,2–1,5 m, a ścieżki ogrodowe 0,8 m – na takiej ścieżce swobodnie mogą się minąć dwie osoby.

 

Nawierzchnie wykonuje się z niewielkim spadkiem – około 2% zapewniającym szybkie odprowadzanie wody. Może ona odpływać do urządzeń odwadniających: przykrytych kratkami korytek, z których można ją odprowadzać do osobnego zbiornika lub kanalizacji. W obrębie ścieżek spadek kształtuje się wzdłuż ich osi, z lekkim pochyleniem na jedną lub dwie strony. Wybrukowane place lub podjazdy dochodzące do budynku powinny być nachylone od jego ściany w kierunku ogrodu.

 

Kostką można zaakcentować miejsce pod stół, grill czy altanę, wcięcie przeznaczone pod donicę na kwiaty czy rondo na podjeździe. W takich miejscach można wkomponować oryginalny wzór lub akcent geometryczny z kostki o odmiennym odcieniu. Ciekawe efekty można uzyskać przez wkomponowanie w kostkę elementów architektury zieleni lub oświetlenia punktowego.

 

Jeśli nie chcemy sami projektować ścieżek i podjazdów, można się zwrócić do architekta krajobrazu lub do firmy, w której kupimy materiał na nawierzchnię – zwykle wtedy taki projekt jest wliczony w cenę. Jednak do projektu też warto podchodzić krytycznie i znając omówione wyżej zasady, zachować umiar i zdrowy rozsądek.

 

Olimpia Wolf

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowy miesięcznika Budujemy Dom 1-2/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!