Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwa stałe

Stosowanie kotłów na paliwa stałe jest w Polsce nadal powszechne. Wynika to głównie z ceny paliw i kosztu urządzeń grzewczych, ale również po prostu z przyzwyczajenia. Coraz więcej Polaków podczas doboru tego rodzaju kotłów, oprócz ceny, zwraca jednak uwagę na komfort obsługi i sprawność urządzenia. O zakupie oraz bieżącej eksploatacji opowiedzieli nam użytkownicy różnych kotłów na paliwa stałe.

Kotły na paliwa stałe

 

 Najpierw powinniśmy wybrać paliwo, a dopiero potem kocioł. Poszczególne rodzaje kotłów przeznaczone są do spalania konkretnego paliwa i nie należy dowolnie go zmieniać. Zastąpienie dedykowanego paliwa innym, choć możliwe, znacznie zmniejsza sprawność urządzenia i zwiększa emisję spalin do środowiska naturalnego.

W sprzedaży znajduje się bogata oferta kotłów na paliwa stałe. Producenci idą z duchem czasu i oferują coraz nowocześniejsze rozwiązania techniczne, przekładające się na wyższą sprawność urządzeń, większą wygodę ich obsługi i bezpieczeństwo, niższe koszty eksploatacji itd. Dotyczy to zarówno nowoczesnych kotłów z podajnikiem, jak również tradycyjnych kotłów zasypowych. W obu rodzajach kotłów trzeba jednak spalać wysokiej jakości paliwo oraz ściśle przestrzegać zaleceń producentów. Podczas zakupu paliwa warto brać pod uwagę, że nawet najnowocześniejszy kocioł z układem sterującym nie będzie dobrze pracował na paliwie złej jakości. Ponadto na paliwie zastępczym kocioł zawsze będzie pracował mniej efektywnie.

TRADYCYJNE KOTŁY ZASYPOWE

Mimo dużej konkurencji ze strony nowoczesnych kotłów z automatycznym podajnikiem, tradycyjne kotły zasypowe nadal cieszą się dużym popytem wśród użytkowników. Wynika to głównie z niskiej ceny urządzeń oraz dostępności paliwa, na którym pracują – węgla, koksu, drewna, miału węglowego.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x