Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2013

Ściany zewnętrzne

Ściany powinny być mocne, ciepłe, dobrze izolować od hałasu, a jeszcze do tego chcielibyśmy, by były trwałe i niedrogie. Niestety, nie można mieć wszystkiego na raz, a uzyskany efekt zależy nie tylko od użytych materiałów, ale również od liczby i układu warstw w ścianach. 

 

Wytrzymałość

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia wynikające z ich własnego ciężaru, masy stropów, dachu, parcia wiatru itd. Na szczęście domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie (zwykle 2–3 kondygnacje) i powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Z kolei duża wytrzymałość charakteryzuje beton zwykły, silikaty i tradycyjną ceramikę.

Niska wytrzymałość staje się problemem, gdy obciążenia są skupione, rozłożone na małą powierzchnię. Dlatego wąskie filary międzyokienne często wykonuje się jako żelbetowe, a w przypadku ścian z betonu komórkowego i poryzowanej ceramiki trzeba używać specjalnych kołków do wieszania szafek na ścianach, montażu okien oraz drzwi itp.

Ponadto materiały używane do wznoszenia murów mają wielokrotnie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie. A np. w nadprożach okiennych działają także siły rozciągające. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie zbrojeniem wszystkich elementów, dla których przewidziano to w projekcie. Ponadto obowiązuje zasada, że bez zgody konstruktora nie zmieniamy materiału, z jakiego mają być wykonane ściany.

Jarosław Antkiewicz

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!