Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Ściany powinny być mocne, ciepłe, dobrze izolować od hałasu, a jeszcze do tego chcielibyśmy, by były trwałe i niedrogie. Niestety, nie można mieć wszystkiego na raz, a uzyskany efekt zależy nie tylko od użytych materiałów, ale również od liczby i układu warstw w ścianach. 

 

Wytrzymałość

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia wynikające z ich własnego ciężaru, masy stropów, dachu, parcia wiatru itd. Na szczęście domy jednorodzinne nie są zbyt wysokie (zwykle 2–3 kondygnacje) i powstające obciążenia mogą znieść nawet stosunkowo mało odporne materiały, takie jak beton komórkowy i ceramika poryzowana. Z kolei duża wytrzymałość charakteryzuje beton zwykły, silikaty i tradycyjną ceramikę.

Niska wytrzymałość staje się problemem, gdy obciążenia są skupione, rozłożone na małą powierzchnię. Dlatego wąskie filary międzyokienne często wykonuje się jako żelbetowe, a w przypadku ścian z betonu komórkowego i poryzowanej ceramiki trzeba używać specjalnych kołków do wieszania szafek na ścianach, montażu okien oraz drzwi itp.

Ponadto materiały używane do wznoszenia murów mają wielokrotnie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie. A np. w nadprożach okiennych działają także siły rozciągające. Dlatego tak ważne jest wzmocnienie zbrojeniem wszystkich elementów, dla których przewidziano to w projekcie. Ponadto obowiązuje zasada, że bez zgody konstruktora nie zmieniamy materiału, z jakiego mają być wykonane ściany.

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2013Zamów ten numer

Budujemy Dom 1-2/2013

Warto popierać wszystkie działania pomagające propagowaniu budownictwa energooszczędnego, ale powinny to być działania z głową. W rocznym cyklu więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe