Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny to zarówno używane przez nas na co dzień gniazda i łączniki, jak i aparaty ukryte w rozdzielnicy. Zwykle interesujemy się tylko tymi pierwszymi. Jednak te niewidoczne wcale nie są mniej ważne. Wszystkie zaś mają do spełnienia ściśle określone funkcje, które warto znać.

Z punktu widzenia użytkowników, osprzęt dzieli się na dwie zasadnicze grupy.

Widoczny w pomieszczeniach. To przede wszystkim gniazda i łączniki instalacyjne do załączania oświetlenia. Przy ich wyborze głównym kryterium jest wygląd. Z kolei cena różnych modeli jakiegoś elementu może się różnić kilkakrotnie, choć funkcje są w zasadzie te same.

Ukryte w rozdzielnicy, ew. w puszkach instalacyjnych. Ta grupa obejmuje wszelkiego rodzaju zabezpieczenia (wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe itd.) oraz rozmaite elementy sterujące (zegary, wyłączniki zmierzchowe). Są ukryte na co dzień przed naszym wzrokiem, ponadto jest to tzw. osprzęt modułowy o ujednoliconych wymiarach i kształcie (wielkość rozdzielnicy to wielokrotność takich modułów). Nie znaczy to wcale, że osprzęt się nie różni – podobne z zewnątrz urządzenia mogą mieć zupełnie inne charakterystyki i zastosowanie. Różnice w cenie, ale i w jakości są bardzo duże.

We wnętrzach

Gniazda wtyczkowe i łączniki do sterowania oświetleniem są podstawowym osprzętem, bez którego nie da się korzystać z instalacji elektrycznej. A zasilane prądem urządzenia są w naszym otoczeniu tak powszechne, że z ich znaczenia zdajemy sobie sprawę najczęściej dopiero wówczas, gdy prąd zostaje wyłączony, np. w wyniku zerwania linii. Powszechność urządzeń elektrycznych powoduje, że musimy mieć we wnętrzach mieszkalnych wiele gniazd do ich zasilania, łączniki do sterowania oświetleniem czy roletami oraz rozmaite gniazda instalacji teletechnicznych (telefoniczne, komputerowe itd.). Aż trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu nikogo nie dziwił brak gniazd w łazience i zaledwie 1–2 w pokojach. Dziś takich elementów jest wiele i w związku z tym po prostu rzucają się w oczy. Tym bardziej, że muszą być dla nas dostępne, schowanie ich za meblami czy w jakiś zakamarkach nie ma sensu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x