Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie ogrodu

Prawie każdy z nas chciałby mieć ogród bezobsługowy i niedrogi (w wykonaniu i utrzymaniu), a zarazem pełen zadbanych roślin, piękny o każdej porze roku i funkcjonalny. Nie łatwo to wszystko pogodzić. Jednak najważniejsze, by urządzić go zgodnie z przemyślanym projektem i wykonać wszystkie prace we właściwej kolejności.


Większość inwestorów najpierw skupia się na budowie domu, a dopiero potem – na zagospodarowaniu działki. My radzimy – niech ogród rośnie razem z domem. Minęły już czasy, kiedy ekipa podczas wznoszenia budynku niszczyła całą parcelę. Gdy projekt ogrodu powstaje równolegle z projektem budynku, niektóre jego elementy, np. taras, można zaprojektować tak, by idealnie wtapiały się w otoczenie. Ponadto jeśli większe prace ziemne na działce przeprowadzimy w trakcie budowy domu, na etapie jego wykańczania nie będzie trzeba brnąć w błocie, a wkrótce będzie można się cieszyć podwójnym efektem.

Jeśli natomiast dom już stoi, w okresie zimowym warto zająć się planowaniem ogrodu (wiosną będzie można od razu przystąpić do prac). Gdy jest niewielki i rośnie na nim trochę drzew, zadanie jest ułatwione. Jeżeli działka jest zupełnie pusta, bez drzew i uzbrojenia w media, a na dodatek tworzą się na niej zastoiska wody – założenie ogrodu pochłonie znacznie więcej czasu i pieniędzy.

Małgorzata Kolmus
fot. Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2015Zamów ten numer

Budujemy Dom 1-2/2015

Aby Państwu pomóc w optymalnym zaplanowaniu przedsięwzięcia – jakim jest budowa – przygotowaliśmy Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe