Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany i stropy

Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.

Ściany i stropy
Choć do murowania ścian i stropów od lat stosowane są te same znane i sprawdzone materiały, to nie są one identyczne z tymi z lat minionych. Są one bowiem stale udoskonalane. Ponadto oferowane są rozwiązania alternatywne do tradycyjnego murowania, wykorzystujące np. elementy prefabrykowane, takie jak pustaki z betonu z ociepleniem styropianem, kształtki styropianowe z wypełnieniem betonem i kilka innych.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej technologii stawiania domu, dobrze jest zapoznać się z zaletami i wadami wszystkich metod, znaleźć optymalną w naszym przypadku. Zanim jednak skupimy się na szczegółach murowania warto dowiedzieć się nieco o najważniejszych wymogach, jakie mają spełniać ściany i stropy.

NAJPIERW ŚCIANY... CIEPŁE, WYTRZYMAŁE, TRWAŁE I TŁUMIĄCE HAŁAS

Podstawową cechą – braną pod uwagę przy wyborze konstrukcji murowanej ścian zewnętrznych – jest ciepłochronność. Do 1 stycznia 2017 r. współczynnik przenikania ciepła powinien mieć wartość poniżej 0,25 W/(m2•K), po tym czasie wymóg ten będzie wynosił 0,23 i będzie obowiązywał do 1 stycznia 2021 r. kiedy to zmniejszy się do 0,20.

Takie wartości U można uzyskać, stosując odpowiednie materiały ścienne w każdej z popularnych technologii jedno- dwu i trójwarstwowej.

Joanna Dąbrowska
FOT. ZCB OWCZARY

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

W tym numerze, szczególnie zachęcam Państwa do lektury Poradnika dla inwestora rozpoczynającego budowę. Jest to opracowanie składające się z czterech więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe