Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rozmowy z Majstrem Guru - Ogrzewanie

Każda budowa domu oznacza konieczność podjęcia tysiąca decyzji, począwszy od wyboru miejsca na przyszłe siedlisko, przez wybór projektu, źródła ciepła, wody, niezbędnych instalacji i wszystkiego w co dom wyposażyć trzeba. Możliwości jest bardzo dużo, uwarunkowań i zależności również, dlatego bez fachowego doradztwa trudno wybrać te najbardziej optymalne dla konkretnego budynku. Proponujemy więc cykl rozmów z fachowcem, który w przystępny sposób rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące domowych instalacji. Oto pierwsza z nich – dotycząca ogrzewania.

Majster Guru: – Witam, czym mogę służyć?

Dociekliwy Inwestor: – Panie inżynierze, jak najlepiej ogrzewać dom – kotłem na węgiel, gaz, czy może zainwestować w pompę ciepła?

– Jednoznacznie na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bowiem dom można ogrzewać na wiele różnych sposobów, a wybór konkretnego rozwiązania zawsze zależy po części od indywidualnych potrzeb i upodobań, a po części – od uwarunkowań lokalnych, możliwości finansowych i dostępu do paliw.

Od czego więc zacząć?

– Zadam pierwsze konkretne pytanie: czy ma pan dostęp do gazu ziemnego?

– Jeszcze nie wiem, jesteśmy dopiero na etapie wyboru działki.

– To dziś na pewno nie ustalimy, jaki system grzewczy będzie dla pana odpowiedni. Od lat najbardziej rozpowszechnione jest u nas centralne ogrzewanie wodne – źródłem ciepła jest np. kocioł opalany gazem albo węglem, a rozprowadza je woda.

– A są inne rozwiązania?

– Oczywiście, że tak, np. ogrzewanie powietrzne, zwane też nawiewowym albo nadmuchowym. Stosowane jest powszechnie w biurowcach, ale niemal wszyscy uskarżają się na podrażnienie dróg oddechowych i szum powietrza. Systemy wodne tych wad nie mają. Ponadto łatwiej jest rozprowadzić cienkie rurki z wodą niż dużo większe kanały powietrzne. W rezultacie w domach, instalacje ogrzewania powietrznego stosuje się sporadycznie, najczęściej w połączeniu z kominkami z DGP (dystrybucja gorącego powietrza). Z systemu rozprowadzania ciepła można w ogóle zrezygnować, montując grzejniki elektryczne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jest to jednak dość kosztowne.

– Chyba jednak pozostanę przy sprawdzonym ogrzewaniu wodnym. Ale, oczywiście, mi też zależy na jak najmniejszych kosztach.

– Najmniejszych kosztach czego? Chce pan wydać jak najmniej podczas budowy domu, czy też ogrzewać go jak najtaniej?

Redakcja BD
FOT. ©FOTOLIA / MINERVA STUDIO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x