Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników

Choć sposób działania kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych jest zupełnie inny, oba urządzenia przechwytują i przetwarzają energię od słońca. Pierwsze przekazują pozyskane ciepło wodzie użytkowej, a drugie produkują prąd. O przydatności obu instalacji opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Czytelników
Jeżeli instalacja, przetwarzająca energię słoneczną, ma służyć tylko do przygotowania c.w.u. do mycia, kąpieli, sprzątania w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem na paliwa stałe, najlepiej jest dobrać tanie i proste w budowie płaskie cieczowe kolektory słoneczne. Układy z konstrukcjami tego typu są bowiem najwydajniejsze w okresie od początku kwietnia do końca września, kiedy w Polsce słońce świeci najdłużej i jest najmniej dni pochmurnych. Latem zapewniają zazwyczaj pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę, natomiast w pozostałych porach roku – częściowe. W droższe kolektory próżniowe warto zainwestować, jeśli zależy nam na podgrzewaniu za ich pomocą wody też w chłodniejszych miesiącach albo chcemy wspomagać system grzewczy.

W okresach przejściowych, a nawet w zimie, oba rodzaje kolektorów są w stanie (oczywiście, w różnym stopniu) podgrzać wodę w zasobniku do wyższej temperatury niż ta, którą ma woda wychodząca bezpośrednio ze studni lub wodociągu. To z kolei sprawia, że i przy mniej korzystnej pogodzie instalacje solarne są użyteczne, bo dzięki nim każdy rodzaj kotła grzewczego zużyje mniej paliwa do dogrzania wody do zadanej temperatury 40–50°C. Powinni je koniecznie założyć użytkownicy kotłów na paliwa stałe, ponieważ mogą wtedy zrezygnować z uciążliwego palenia w kotle latem, albo wyłączyć energochłonną elektryczną grzałkę w zasobniku c.w.u.

Tym zaś, których gospodarstwo domowe pochłania dużo energii elektrycznej, bądź chcą ją zamieniać na ciepło do ogrzania budynku, specjaliści polecają zastosowanie instalacji fotowoltaicznych z panelami PV. Można je wykorzystać nie tylko do ogrzania budynku i wody użytkowej, lecz również do zasilania domowych urządzeń elektrycznych i oświetlenia. Wytworzony przez nie prąd daje się znacznie bardziej uniwersalnie spożytkować, niż sama woda, podgrzana przez energię słońca.

Lilianna Jampolska
FOT. FAKRO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016Zamów ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

W tym numerze, szczególnie zachęcam Państwa do lektury Poradnika dla inwestora rozpoczynającego budowę. Jest to opracowanie składające się z czterech więcej...

Zobacz inne numery
Pozostałe artykuły
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe