Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 1-2/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy

Podczas planowania stanu surowego budynku inwestor musi rozstrzygnąć kilka istotnych dylematów. Z projektantem trzeba ustalić sposób wykonania fundamentów, ścian, stropów i dachu. Na tym etapie nasz dom nabiera już realnych kształtów.

Przewodnik inwestora rozpoczynającego budowę - stan surowy

FUNDAMENTY

Fundament to podstawa domu – musi być więc solidny i starannie wybudowany. Sposób jego wykonania zależy od warunków gruntowych i konstrukcji budynku.

SPOSOBY FUNDAMENTOWANIA

Wybierać możemy pomiędzy dwoma sposobami fundamentowania. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotykane są ławy fundamentowe. Wykonuje się je jako żelbetowe – z betonu zbrojonego. Na gotowych ławach wznosi się betonowe bądź murowane ściany fundamentowe, czasem będące też ścianami piwnic. Szczególnie w sytuacji, gdy grunt na działce ma słabą nośność lub jest niestabilny, warto zdecydować się na drugi wariant – płytę fundamentową. Jest ona utworzona ze zbrojonego betonu i gwarantuje, że obciążenia z budynku będą się rozkładać na dużo większą powierzchnię.

Ta metoda ma jeszcze inne zalety. Płytę wykonuje się szybciej niż ławę, a ponieważ potrzebny jest znacznie płytszy wykop, ograniczamy na budowie roboty ziemne. Poza tym dobrze zaizolowana i ocieplona płyta fundamentowa może być jednocześnie gotową podłogą na gruncie. Pewnym mankamentem tej technologii są trudności wykonawcze – uformowanie płyty wymaga dużej staranności i fachowości, a nie zawsze uda się znaleźć ekipę z doświadczeniem w tego typu realizacjach.

STREFY PRZEMARZANIA

Wykonując fundamenty, nie wolno zapomnieć o istotnym parametrze, jakim jest głębokość przemarzania gruntu. To od niego zależy bowiem, jak głęboki wykop pod fundament trzeba przygotować. W różnych regionach kraju ziemia przemarza na odmiennej głębokości. W okolicach Suwałk to 1,4 m, natomiast w zachodniej części Polski – 0,8 m. Fundament umieszcza się poniżej tej granicy, bowiem zamarzający i odmarzający grunt zmienia swoją objętość, tworząc wysadziny mrozowe. Może to skutkować nierównomiernym osiadaniem budynku, czego następstwem będzie pękanie ścian. Głębokość posadowienia może być mniejsza w przypadku, gdy budujemy na gruncie niewysadzinowym, czyli takim, w którym nie ma drobnych, gliniastych cząstek. Do tej grupy zaliczają się żwiry, podłoża skalne i przepuszczalne piaski.

Z kolei wysokość ścian fundamentowych ponad terenem jest powiązana przede wszystkim z rodzajem materiału, z jakiego wykonane są ściany nadziemia. Im bardziej jest on wrażliwy na wilgoć (np. drewno), tym większa powinna być wysokość tych elementów fundamentów. Wynika to z tego, że wrażliwy budulec nie powinien mieć kontaktu z zalegającym śniegiem czy rozpryskującym się deszczem.

Norbert Skupiński
FOT. FOTOLIA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 1-2/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 1-2/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x